@fervi W świecie rewolucji internetu (tekst pl-publikacje 2)
(od @assayer -a: Publikuję ten artykuł na moim blogu, bo Autor nie działa już na Steemicie. Mimo to chcę, aby - jak wszyscy uczestnicy konkursu - miał szansę w głosowaniu. Całą kwotę z upvotes przekażę na konto @fervi)
Steem to temat rzeka świata kryptowalut. Koncepcja tak szalona, że aż wydaje się niemożliwa - platforma blogowa, która płaci tokenami. Ale z czym to się je? Zacznijmy od początku.
Świat przyszłości
Dzisiejszy internet to brudne miejsce - mam na myśli wszelkiego rodzaju reklamy, programy szpiegujące, pułapki różnego rodzaju. Nie są one bez przyczyny - każdy poświęca swój czas i pieniądze inwestując w swoją stronę internetową i ma nadzieję, że to kiedyś się zwróci. Z drugiej strony mamy platformę Steem, która pozwala zarabiać bez reklam na swoich treściach. Brzmi to niewiarygodnie … ale działa.Aby zastanowić się jak się zarabia na platformie musimy pomyśleć czym jest pieniądz. Można bardzo dużo wywodów na ten temat robić, ale najprościej powiedzieć, że jest to towar, który ma ustaloną wartość, za którą można kupować (lub sprzedawać) inne przedmioty.Ale co może być pieniądzem? Potencjalnie moneta bita w mennicach, wcześniej to było złoto, sól czy muszle. Jednak dzięki kryptowalutom jest możliwość stworzenia jednostki rozliczeniowej w świecie wirtualnym - a dzięki algorytmom i komputerom jest stworzenie wirtualnej jednostki pieniężnej - bez granic, bez manipulacji, bez zaufania do osoby trzeciej. I taką jednostkę ma Steem (a dokładniej dwie - Steem i Steem Dollars).Cały system opiera się na sieci komputerów przechowujących te same dane, dzięki którym mogą weryfikować czy inni użytkownicy czasem nie oszukują (nie manipulują). Za to dostają część tokenów, a reszta jest wrzucana do puli, która idzie na nagrody dla twórców. Te nagrody są rozdzielane przez użytkowników.Każdy użytkownik zachęcany jest do zbierania tokenów Steem, które definiują zaangażowanie w sieć. Im więcej tym silniejsze “lajki” daje użytkownik. Tak więc posiadanie dużej ilości tokenów jest motywacją do ich zakupu (często), co sprawia, że ludzie chcą je kupować - a inni sprzedawać.Oczywiście zdobyte w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na kupno wielu różnych rzeczy, np. gry komputerowe, a wymieniając na np. Bitcoina - samochody czy mieszkania.Dlatego Steem jest często nazywany Internetem 3.0 albo “Web 3.0” czyli system, w którym każdy może zarabiać na swoich treściach bez żadnych pośredników.
Jak wkroczyć w cyfrową rewolucję?
Najprościej zacząć od stworzenia sobie konta w ekosystemie. Możliwości jest dużo - od płatnych po bezpłatne. Najprościej jest założyć je używając strony Steemit, która robi takie operacje za darmo (niestety z powodu natłoku kont - może to zająć nawet parę dni). W czasie rejestracji dostajemy klucz prywatny, który działa jak hasło do serwisów.Do serwisów, gdyż naturalnie sieć to nie tylko “Steemit”, ale także setki innych projektów - Busy jako największy konkurent Steem, PL Network jako polski interfejs do wygodnego czytania treści, Vimm jako platforma do streamingu, eSteem jako aplikacja na komputery i telefon. A nie omówiłem masy sklepów, gier, platform blogowych, edytorów, sklepów, portfeli … To faktycznie cały potężny ekosystem liczący blisko 500 aplikacji.Na początku musimy się zastanowić nad wyborem ulubionego interfejsu. Najwięcej osób korzysta ze Steemit czy Busy i trudno się dziwić - są wygodne, ładne, eleganckie. Warto moim zdaniem przejrzeć każdy interfejs i wybrać odpowiadający nam. Myślę, że ważną rzeczą jest też wybór avatara i ogólnie spersonalizowanie naszego konta, gdyż ludzie często są wzrokowcami i zaczynają “kojarzyć osoby”.Następnie warto utworzyć wpis - tzw. “Introduce Yourself” czyli artykuł opisujący nas. Kim jesteśmy, czym się zajmujemy, jak tutaj trafiliśmy. Jest to bardzo ważne dla wielu osób by poznać drugą osobę co często pozwala nawiązać przyjaźnie, a może i miłości :-) Warto taki wpis opatrzyć swoimi zdjęciami i dodać tag “polish” i “introduceyourself”. Stworzenie konta na Steem.Chat nie jest obowiązkowe, ale bardzo wielu Polaków tam siedzi (na kanale polish) i możemy zapoznać się z bywalcami tego chatu. Zawsze jest to dobre miejsce do spędzania wolnego czasu.Podstawowym tagiem Polskiej społeczności jest tag “polish”. To tutaj wszystkie Polskie wpisy zaczynają swój żywot. By ułatwić czytanie ulubionych tagów (dopasowych pod nasze gusta) ludzie stworzyli wiele pomniejszych, z czego najważniejsze są moim zdaniem między innymi:
- pl-artykuly jako zbiór dłuższych treści
- reakcja jako agregacja treści różnego pokroju, w tym o kontekście politycznym
- tematygodnia jako dział główny konkursu “Tematy Tygodnia”
- pl-video do materiałów wideo oczywiście :)
- pl-kuchnia do treści na temat żywności
- pl-kobieta czyli dział od kobiet i dla kobiet
I wiele wiele innych. Bardzo dużo można o tym opowiadać :)
Zasady w sieci
Każda sieć ma swoje zasady - często realizowane są one przez moderatorów, ale w sieci Steem nie ma takich osób. Steemianie oprócz dysponowania “lajkami” (upvote), które zwiększają zarobki mają “antylajki” (downvote), które obniżają zarobki za wpis. Ogólnie są zasady dobrego zachowania na sieci, które warto respektować, a są to między innymi:
- Nie wspieranie różnego rodzaju piramid finansowych ani oszustw,
- Nie kradniemy (plagiatujemy) wpisów innych osób,
- Nie obrażamy innych osób ani nie trollujemy,
- Nie spamujemy.
Ludzie są przeczuleni na tym punkcie - gdyż to od nich zależy czy platforma będzie przyjazna czy nie.
A więc powodzenia na nowej drodze życia :) W świecie rewolucji internetu.
Grafika stąd
Na przyszłość, bo zapewne nie wiedziałeś, np używając steempeak.com można ustawić beneficiaries na konkretne konto - wypłata idzie automatycznie na wskazane konto.
Fervi można złapać np na discordzie.
Dzięki. Od strony technicznej słaby jestem, przyznaję. Z @fervi już rozmawiałem.