Szczęśliwego Nowego Roku 12 019!!!
Przyglądając się Ziemi z daleka można jeszcze ciągle przeoczyć, że homo sapiens kiedykolwiek tu mieszkał. Oceany, duża część pustyń, lasów i gór wyglądają podobnie, jak przed milionami lat. Jeśli jednak popatrzeć z bliska widać, że część “gór” to monstrualne budynki i fabryki; wody rzek są kontrolowane; lasy ustąpiły zbożu, kukurydzy i pastwiskom; w nieskończoność ciągną się alfaltowe autostrady. Ewolucja nie dotyczy już wszystkich gatunków. Jeden z nich opanował naturę i zamienił ją we własny dom - dom wielkości planety.
Kiedy zaczął się ten proces naszego oddzielania się od wszystkich innych istot żywych do tego stopnia, że w końcu staliśmy się “małymi bogami” Ziemi? Czy ten moment wart jest upamiętnienia? Włoski geolog Cesare Emiliani zaproponował w roku 1993 reformę kalendarza, polegającą na dodaniu 10 000 lat do obecnej numeracji (np. 12018 zamiast 2018). Rok zero miałby znaleźć się w odległej o około 12 tys. lat przeszłości. Właśnie wtedy porzuciliśmy zbieractwo i łowiectwo. Uprawa roślin otwarła nam drogę do ogromnych społeczności i projektów na skalę, jakiej Ziemia nigdy wcześniej nie widziała.
Niemiecki serwis edukacyjny Kurzgesagt za bardziej sprecyzowane “wydarzenie zero” chciałby uznać wybudowanie w tamtym okresie Gobekli Tepe, najstarszej ludzkiej świątyni (na terenie dzisiejszej południowej Turcji). Na 7000 lat przed piramidami Egiptu, przy użyciu jedynie drewnianych i kamiennych narzędzi, nieznana społeczność postawiła kręgi ogromnych kamiennych kolumn, wysokich na 6 m, ważących po 40 ton. Zapewne nigdy się nie dowiemy, kim byli ani jakim bogom poświęcona była ich świątynia.
Nowy kalendarz uznawałby symbolicznie, że Gobekli Tepe powstała przed 12 018 laty i to byłby rok zerowy. Kalendarz Epoki Ludzi dla ważnych wydarzeń w naszej historii nie potrzebowałby dat ujemnych (“przed naszą erą"). Epoka brązu zaczęłaby się w około roku 5000 el. Około roku 7000 pojawiły się pierwsze wielkie cywilizacje: kultura Doliny Indusu w Indiach, starożytny Egipt, kultura minojska na Krecie i Sumer w Mezopotamii (dziś Irak). Głazy Stonehenge pojawiły się na Wyspach Brytyjskich. Złota era starożytnej Grecji przypadła na lata 9500-9700 ery ludzi. Cezar został zamordowany w roku 9956, a Jezus urodził się najprawdopodobniej w Nazarecie (Judea) około roku 995-go. Dziś oczywiście mielibyśmy przedostatni dzień 12 018, a pojutrze zacząłby się - 12 019 rok.
Kalendarz Epoki Ludzi - który właśnie zakupiłem i zaraz powieszę na ścianie - chce włączyć w historię naszych przodków ze starszych epok i bardziej rozległych terenów, niż narzucony światu przez kulturę Zachodu kalendarz Gregoriański. Być może pomógłby nam lepiej myśleć o współczesnej globalnej wiosce? Bardziej uznać za swoich ludzi innych ras, wyznań i dalekich miejsc urodzenia? Dodanie 1 przed 2018 nie wymagałoby zmian wewnątrz kalendarza, miesiecy, dni itp.
Zaczynamy gruntownie zmieniać genetyczną konstrukcję całej żywej Przyrody. Planujemy pierwsze realistyczne wyprawy międzygwiezdne. Zaczynamy myśleć o przebudowie Merkurego na pierścień wokół Słońca, aby przejąć 100% jego energii. Czy nie pora liczyć naszej historii jako “czasu ludzi”, wszystkich ludzi? Z drugiej strony, co wcześniejszymi gatunkami homo? Co z naszymi zwierzęcymi przodkami, z jakimi połączyła nas ewolucja? Dlaczego nie zacząć kalendarza od początku życia na Ziemi?
Ale nie rozpędzajmy się za bardzo. Na dziś:
Do dziś pluję sobię na brodę, że nie zawitałem do Gobekli Tepe gdy byłem w Turji. Byłem dosłownie 5km od tego miejsca :P Super pomysł na kalendarz!
Congratulations @assayer! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :
Click here to view your Board
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word
STOP