Astro obserwacje #28 : Galaktyka Czarne Oko (M64)

in #polish6 years ago (edited)

Witam w kolejnym odcinku mojego cyklu. Dziś opiszę Wam galaktykę spiralną znajdującą się w gwiazdozbiorze Warkocza Bereniki. Dzieli ją od nas około 17 milionów lat świetlnych. Obiekt słynie z charakterystycznego ciemnego pasa wokół galaktycznego jądra. Przyjrzyjmy się M64 z bliska.

Fotografia M64 z obserwatorium Mount Lemmon SkyCenter w Arizonie

Autor: Ngc1535 link Licencja CC BY-SA 4.0

Szerokie pasmo ciemnego pyłu przesłania część jej dosyć jasnego dysku. Jak wskazuje nazwa obiektu, galaktyka ta przypomina oko z powieką. M64 odszukamy w słabym gwiazdozbiorze Warkocza Bereniki. Galaktyka zajmuje na niebie obszar 9 X 5 minut kątowych. A wiec jest to dość mały obiekt. Jej jasność to +8.5 mag(nie jest widoczna gołym okiem). Galaktyka ta jest dostrzegalna w lornetce 10 X 50 w dobrych warunkach, jednak lepiej od razu użyć teleskopu. Instrument o średnicy 8 cali(200 mm) pozwala dostrzec ciemne pasmo. W mniejszych teleskopach zobaczymy ten obiekt wyłącznie jako niewielką, mglista plamkę. Nie obejdzie się oczywiście bez ciemnego nieba. W warunkach podmiejskich raczej nie uda się nam odszukać tego obiektu, bo zleje się on z jasnym tłem tamtejszego nieba. W dużym 12 calowym(300 mm) teleskopie i na niebie czarnym jak w Bieszczadach, można dostrzec widoki M64 przypominające ten na zdjęciu poniżej.

Amatorska fotografia M64

Autor: Miodrag Sekulic link Licencja CC BY-SA 3.0

M64 to ciekawa galaktyka. Jej ramiona spiralne są gęsto upchane i wydają się być jednolitym dyskiem zbudowanym z gwiazd. Niezwykłą cechą tego obiektu jest jego ruch obrotowy. Centrum galaktyki o szerokości około 3000 lat świetlnych obraca się w przeciwnym kierunku niż obszary znajdujące się na jego krańcach. Naukowcy podejrzewają, że doprowadziło do tego dawne zderzenie M64 z inną galaktyką.

Dziękuję za przeczytanie i pozdrawiam miłośników Kosmosu!

Źródła:

Galaktyka Czarne Oko
Messier 64
i własna wiedza😉

All rights reserved by @astromaniak 2018

Sort:  

@astromaniak - chyba jesteś odpowiednią osobą której mogę w końcu zadać to pytanie. Jak to jest z patrzeniem przez lornetkę na gwiazdy? Kiedyś słyszałem, że nie wolno, bo się wzrok niszczy, tak jak by patrzeć na słońce. Ale inne gwiazdy są jednak dużo dalej od Ziemi i ich światło które dociera do ziemi chyba nie ma aż tak dużego wpływu. Mógłbyś się do tego odnieść?

Na Słońce bez specjalnych filtrów nie można. Na gwiazdy nocą jak najbardziej. Lornetka 7X50(powiększenie 7 razy i szkła o średnicy 50 mm) to wspaniałe narzędzie, by rozpocząć swoją przygodę z astronomią.

Super. Dzięki za informację

Jak to nie można, oczywiście że można, ale tylko dwa razy w życiu zobaczysz Słońce raz przez jedno a drugi raz przez drugie oko. Wiem, stary żart, ale to było silniejsze ode mnie.