#2 Dzień z życia górnika- czyli podsumowanie 4 miesięcy kopania kryptowalut.

in #polish7 years ago (edited)

Siemanko Steemianie :) 

W poprzednim poście opowiedziałem wam o moich początkach wydobywania kryptowalut :). Dziś nadszedł czas by opowiedzieć wam o mojej koparce, oraz o dotychczasowych rezultatach jej pracy. Tak więc zaczynamy.

Na początku maja bierzącego roku zakupiłem koparkę u polskiego dystrybutora, z racji tego, że był to bardzo gorący okres na rynku swoje zamówienie otrzymałem dopiero w połowie czerwca. Mimo to byłem bardzo zadowolony z zakupu ponieważ w tym okresie, w którym oczekiwałem na sprzęt ceny koparek poszły niemal 100% do góry. Panował szał na kupowanie koparek oraz podzespołów do nich co wiązało sie oczywiście z brakiem dostępności a to spowodowało gwałtowne skoki cen. Tak więc na ostatni gwizdek kupiłem sprzęt w bardzo przystępnej cenie. Czułem że ryzyko mojej inwestycji malało ponieważ gdyby coś poszło nie tak mógłbym odsprzedać sprzęt prawie dwa razy drożej. Przejdźmy może teraz do kosztów oraz specyfikacji maszyny.

Koszty:

Cena koparki: 12300 PLN

Dwuletni support: w cenie

Specjalna miningowa aplikacja: w cenie

Transport: 200 PLN

Specyfikacja:

Płyta główna: ASRock B250 Gaming K4

Procesor: Intel G3900, 2.8 GHZ

Karty graficzne: 6x MSI RX 570 4GB

Pamięć RAM: 2x HyperX Fury 4GB

Zasilacz: Dark Power Pro 11, 1200w

Dysk SD 100gb

W tamtym okresie patrząc na specyfikację tego sprzętu myślę, że koparkę można by było złożyć w granicach 10k PLN. Oczywiście wolałem zapłacić za pierwszą koparkę trochę więcej i mieć pewność, że wszystko będzie działało poprawnie. Cały mój koszt inwestycji w koparkę zamkną się w granicach 12,5k PLN, dostałem też dwuletni support, specjalną aplikację do zarządzania koparkami oraz oczywiście gwarancje na wszystkie podzespoły 2-3 lata. Koparkę osobiście odebrałem w Poznaniu i szczęśliwy wróciłem szybko z nowym nabytkiem do domu. Uruchomienie i skonfigurowanie koparki polegało jedynie na podłączeniu jej do prądu i ustawieniu swojego adresu na który dana kryptowaluta ma wpadać. Pozostała kwestia wyboru krytpowaluty, którą będziemy kopać. Długo nad tym się nie zastanawiałem ponieważ wiedziałem co będę kopał przed zakupem. Z racji tego, że zakupiłem koparkę na RX-ach to oznaczało że zajmę się algorytmem Etash (czyli ETH, ETC) ponieważ te karty najlepiej sobie z nim radzą. W tamtym czasie dowiedziałem się, że również można wydobywać ETH lub ETC w dualu z inną kryptowalutą. Oznaczało to, że mogę kopać ETH lub ETC jednocześnie z inną kryptowalutą nie zauważając praktycznie spadku mocy na ETH lub ETC. Tak więc mój wybór padł na ETC/SIA. Ponieważ była to w tamtym okresie najbardziej opłacalna para.  Koparka rozpoczeła swoją pracę 20 czerwca. Poniżej przedstawiam screeny z osiągami koparki oraz kalulacją wydobycia ETC i SIA z końca czerwca.

Moc koparki na ETC z dn 29.06.17 r.

Kalkulacja opłacalności wydobycia ETC z dn 29.06.17 r.

Moc koparki na SIA z dn 29.06.17 r.

Kalkulacja opłacalności wydobycia SIA z dn 29.06.17 r.

Tak jak widzicie na załączonych powyżej screenach opłacalność pod koniec czerwca z pary ETC/SIA kształtowała się na poziomie 850$ miesięcznie. Koparka pracowała z mocą 165-170 mhs na ETC i 3500 mhs na SIA, wydobywała 36 ETC i prawie 14k SIA na miesiąc. Ale wszystko co piękne nie może trwać długo... Tak jak już wcześniej wspomniałem na rynku panował szał na kupowanie koparek i podezespołów do nich, kwestią czasu było nasycenie się rynku i jego załamanie. Od tego momentu ceny kryptowalut i opłacalność wydobycia zaczeła gwałtownie spadać. Dobrze a teraz wróćmy do rzeczywistości i sprawdźmy jak kształtuje się opłacalność wydobycia na dzień dzisiejszy.

Moc koparki na ETC z dn 09.10.17 r.

Kalkulacja opłacalności wydobycia ETC z dn 09.10.17 r.

Moc koparki na SIA z dn 09.10.17 r.

Kalkulacja opłacalności wydobycia SIA z dn 09.10.17 r.

Tak jak widać moc koparki pospadała w porównaniu do zestawienia czerwcowego. Był okres w którym moc nawet spadła na ETC do 130 mhs lecz zainstalowanie najnowszej wersji sterowników, które aktualnie są w wersji beta przywróciło koparkę do normy. Opłacalność wydobycia w październiku kształtuje się na poziomie 210$ miesięcznie. W porównaniu do zestawienia czerwcowego spadek o 200%! Przez wzrost trudności rówznież ilosć wydobywanych kryptowalut znacząco spadła. Z 36 ETC które można było wykopać w czerwcu, w październiku wykopiemy już tylko około 15 czyli spadek ponad 50%! Z 14k SIA, które mogliśmy wykopać w czerwcu, w tym miesiącu wykopiemy już tylko lekko ponad 3k (oczywiście tutaj mozemy pobawić się ustawieniami koparki i zwiększyć moc na Sia lecz kosztem mocy z ETC). Dobra a teraz skupmy się na dotychczasowych rezultatach.

Mineły prawie 4 miesiące od rozpoczęcia wydobywania...

Przez te 4 miesiące głównie wydobywałem ETC i SIA z małym epizodem na DCR zamiast SIA (ale to tylko 2 tyg.) W takim razie przedstawiam wam wyniki czteromiesięcznej pracy mojej koparki.

Wyniki ETC


Wynki SIA

Łącznie wydobyłem prawie 74 ETC i ponad 21k SIA. Z racji tego, że jeszce czwarty miesiac się jeszce nie dopełnił możemy uznać, że średnie wydobycie na miesiąc kształtuje się w granicach 20 ETC i 6k SIA. Ok, a teraz to przeliczmy na fiaty. 74 ETC*0.0026 BTC= 0.1924 BTC i 21000 SIA*0.00000093=0.01953 BTC. A teraz sumujmy wyniki i wyjdzie nam 0.21193 BTC i pomnóżmy przez dzisiejszy kurs BTC: 0.21193*16500=3496 PLN. Mój zwrot z inwestycji na dzień dzisiejszy to około 30%. Czy to dobry wynik? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w kolejnym poście.


Podsumowanie

Myślę, że przedstawiłem wam opis mojej inwestycji i jej rezultatów jak najbardziej rzetelnie porafiłem. Dowiedzieliście się jakie są owoce mojego dotychczasowego wydobycia, oraz wiecie na jakim poziomie zwrotu jest moja inwestycja. W następnym poście odpowiem na pytanie czy warto zainwestować w sprzęt i jak ważna jest strategia kopania z punktu widzenia opłacalności wydobycia.

Pozdro!

follow me @cryptosokal

----------------------------------

Czy widziałeś już kolejne posty?

 #3 Dzień z życia górnika: https://steemit.com/polish/@cryptosokal/3-dzien-z-zycia-gornika-czyli-czy-naprawde-wydobywanie-kryptowalut-jest-nie-oplacalne 

Sort:  

This post recieved an upvote from minnowpond. If you would like to recieve upvotes from minnowponds team on all your posts, simply FOLLOW @minnowpond.

    To receive an upvote send 0.25 SBD to @minnowpond with your posts url as the memo
    To receive an reSteem send 0.75 SBD to @minnowpond with your posts url as the memo
    To receive an upvote and a reSteem send 1.00SBD to @minnowpond with your posts url as the memo

I follow u :)

@cryptohustlin has voted on behalf of @minnowpond. If you would like to recieve upvotes from minnowponds team on all your posts, simply FOLLOW @minnowpond.

To receive an upvote send 0.25 SBD to @minnowpond with your posts url as the memo
To receive an reSteem send 0.75 SBD to @minnowpond with your posts url as the memo
To receive an upvote and a reSteem send 1.00SBD to @minnowpond with your posts url as the memo

Też zakupiłem swoją koparkę w czerwcu, zacząłem kopać UBQ + Sia. Następnie przestawiłem się na Music + Sia. Jaki mam zwrot na dzień dzisiejszy tego nie wiem nie zliczałem ile wyjdzie BTC

Czyli w ciągu ok roku zwraca się taka koparka - chyba że poziom trudności znacząco wzrośnie?
A obliczałeś koszt prądu ile wyszło?

No właśnie. Wydaje mi się, że koszt prądu przydałby się w tym zestawieniu. O ile w zimie można to traktować jako dodatkowe ogrzewanie to w lecie wydzielana energia jest dodatkowym kosztem (klimatyzator)

Rzeczywiście zapomniałem poruszyć kwesti prądu. Koparka pobiera jakieś 750-800W. Miesięczny koszt prądu to ok. 300-350 pln.

Dowiesz się wszystkiego w następnym poście :)
Opowiem o strategi i jak to jest z tą opłacalnoscią :)

oki :) Obserwuje :)

Nie tak kolorowo z tym kopaniem

to zależy od strategi wydobycia o której opowiem w następnym poście :)

Naprawdę tak ciężko napisać kilka zdań bez błędów? Przykro mi, ale ciężko to się czyta. Zainstaluj słownik w przeglądarce, unikniesz słów typu "bierzący", literówek typu "dystrubutura", "sie", "dotałem", "wiedziłem", "rozpoczeła"... Błędem tutaj jest też "zamkną", skrótem od "dnia" jest "dn.".
Jeśli inwestujesz swój czas w napisanie jakiegoś tekstu, to zrób to porządnie. W przeciwnym przypadku taki tekst tylko odrzuca.

Czy masz coś do dodania odnośnie tematu posta? Bo jeżeli nie :) to takie komentarze możesz pisać sprawdzając dzieciom wypracowania :) Jeżeli ciężko Ci się to czyta to mam rozwiązanie :D nie czytaj tego i nie wchodz na mojego bloga :) bo są ludzie którym nie jest ciężko przeczytać to co napisałem i zrozumieć sens tego co chciałem przekazać. Może zamiast dawać mi takie rady sam coś napiszesz bo wybacz ale w dupie mam rady kogoś kto na steemicie nie napisał jednego wpisu.

Spoko, nie mam zamiaru więcej czytać wpisów kogoś, kogo ortografia, interpunkcja i sposób wyrażania się zatrzymał się na poziomie gimnazjum. Jeśli chcesz to sobą reprezentować to wybacz, nie będę więcej cię niepokoił.
PS: Och, napisałem 4 wpisy na steemit, jestem takim wielkim twórcą.

Super, bardzo mnie to cieszy :) Pomyśl tylko czym jest szybkie pisanie na klawiaturze i zjadanie literek a czym jest ortografia :) Dziękuje Ci za twój nic nie wnoszący wpis :)

Wyżej podałem dwa błędy ortograficzne, które popełniłeś. Radzę przeczytać jeszcze raz mój komentarz, może zrozumiesz.

Jeśli twierdzisz, że próba podnoszenia jakości postów na steemit nic nie wnosi to racja, powinienem próbować poprawiać ludzi potrafiących przyznać się do błędów(i je poprawić). Tutaj ewidentnie źle trafiłem.

Ok, rozumiem. Wybacz ale ja gdy coś czytam staram się zrozumieć co miał autor do przekazania a nie skupiać się na tym w jaki sposób to napisał i to ma dla mnie wartość a nie pisanie, że popełniłeś parę błędów i jesteś na poziomie gimnazjum :) Wybacz nie prowadzę polonistycznego bloga, może Ty takiego założysz?

Nie mam kompetencji do zakładania polonistycznego bloga, zupełnie nie moja działka. A jak się na czymś nie znam, to się do tego nie zabieram.
Na przyszłość pamiętaj o jednym - udostępniając jakąś treść w internecie wystawiasz się na krytykę. Jeśli nie potrafisz znieść konstruktywnej krytyki to nie pisz, zamiast atakować krytykującego.
Z mojej strony to EOT, szkoda mojego czasu.
Pozdrawiam.

Oczywiście potrafię ale raczej chciałbym otrzmać krytykę co do mojej inwestycji a nie literówek, które popełniłem opisując ją...

Czyli wliczając koszt prądu - ok. 20% zwrotu w 4 miesiące?
Czyli nie licząc wzrostu trudności kopania - zwrot po niecałe 2 lata... a wliczając coraz wolniejsze kopanie - pewnie z 3 lata by wyjść na zero :/ ?

Z jednej strony tak ale ja patrzę na to z innej strony :) W następnym poście napiszę o mojej strategi i jak to jest z tą opłacalnością :)

This post received a 6.19% upvote from @randowhale thanks to @cryptosokal! To learn more, check out @randowhale 101 - Everything You Need to Know!