„Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie”. Czego jeszcze nie wiesz o narodzie wybranym, a chciałbyś się dowiedzieć?
Analizując bieżącą sytuację naszego kraju nie sposób nie natknąć się na informacje o żydowskich roszczeniach, polskim antysemityzmie, czy wieńczącej to wszystko ustawie 447. Jednak zanim czas pokaże jakie będzie dalszy scenariusz zdarzeń, warto poszerzyć horyzonty co do tych gorących i drażliwych tematów sięgając po książkę Piotra Zychowicza pt. „Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie”. Nie uzyskamy z niej wprawdzie odpowiedzi na nurtujące nas pytania, które co chwile zadaje prasa i telewizja, ale może pozwali nam przybliżyć problemy stosunków polsko – żydowskich i po części poznać ich genezę.
Zychowicz jest pisarzem kontrowersyjnym, jego książki „Pakt Ribbentrop-Beck" i „Obłęd ’44" wzbudziły tyleż samo zainteresowania co dyskusji. W przypadku książki „Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie” jest inaczej. Oczywiście autor zaskoczy nas po raz kolejny, jednak musimy być przygotowani na całkowicie inną niż dotychczas konstrukcję dzieła, która w przeważającej części jest zbiorem artykułów zamieszczonych w takich czasopismach jak Rzeczpospolita, Uważam Rze Historia, Historia Do Rzeczy.
„Czytelnika ostrzegam, że wiele podejmowanych w tej książce tematów jest niezwykle drażliwych, a niekiedy wręcz drastycznych. A część postawionych w niej tez jest obrazoburcza i dla wielu osób może być szokująca. Pisałem bowiem o sprawach niewygodnych zarówno dla Żydów jak i dla Polaków.”
Otrzymujemy od Zychowicza usystematyzowany przekaz informacji. Informacji jak najbardziej wiarygodnych, bo czerpanych z samego źródła. Relacji i wywiadów mrocznych chwil od najprawdziwszych świadków, żydowskich historyków i intelektualistów, którzy przedstawiają historię taką jaka była naprawdę, a nie jaką tworzono na potrzeby chwili. Książka podzielona jest na pięć części: „Rozmowy z Żydami”, „Rozmowy o Żydach”, „Komuniści, syjoniści, kolaboranci”, „Izrael kontra PRL”, Żydzi, a 17 września”, przez co daje czytelnikowi możliwość wyboru, od którego rozdziały rozpocząć czytelniczą ucztę. Mimo wszystko zaznaczam, że każdy rozdział jest wart uwagi i żadnego nie należy pomijać.
Na zdjęciu Piotr Zychowicz
Czego dowiemy się w tej stercie informacji od Zychowicza? Zainteresowany i myślący czytelnik zapewne zostanie utwierdzony w wielu sprawach, o których już słyszał lub czytał, ale śmiało możemy mu zadać pytanie, czy czytał te same książki co Zychowicz? Otóż w wielu miejscach autor może nas zaskoczyć, jak sam pisze może szokować, ale nie stawianymi tezami, ale relacjami i rozmowami przeprowadzonymi z żywymi świadkami historii, najczęściej z Żydami. Nie sposób ich tu wszystkich wymienić, zapewne ich nazwiska i stanowiska nic czytelnikowi nie powiedzą, jednak słowa jakie padają z ich ust mogą wywołać u nas zamieszanie oraz mogą to co w powszechnej opinii zdawało się być prawdą. Dla każdego kto nie obcował do tej pory z tą tematyką to pozycja jak najbardziej godna polecenia. Wierzę w szczerość wypowiedzi autorów tych relacji, bo to stawia tę książkę w szeregu wartych polecenia prawdziwych historii, a nie w niebezpiecznym kręgu niczym nie podpartych tez czy błędnie wyciąganych wniosków. Moje zażenowanie budzi jednak sam tytuł „Opowieści niepoprawne politycznie”. Ufając, że treści są jak najbardziej wiarygodne nie mogę zrozumieć dysonansu jaki się tu pojawia. Prawda jest tylko jedna, nie może być poprawna lub niepoprawna politycznie. Od pewnego czasu możemy coraz częściej zauważyć szerzące się zjawisko niepoprawnej prawdy. W imię bieżąco prowadzonej w ściśle określonym celu polityki piszemy nową historię i dostosowujemy do niej historyczną prawdę. Na to nigdy nie możemy wyrazić zgody i tak jak autor musimy szukać prawdy, choćby była niewygodna, a między innymi taką właśnie w tej książce znajdziemy. Prawdę niewygodną dla obu stron. Prawdę o żydowskich żołnierzach Hitlera, o powstaniu w getcie warszawskim, prawdę o domniemanych 200 tysiącach Żydach wymordowanych przez Polaków, o szmalcownikach i bramach triumfalnych dla Sowietów stawianych przez Żydów w obliczu polskiej klęski.
Nie trzeba być filosemitą ani antysemitą, żeby sięgnąć po tę książkę. Ten zbiór artykułów zainteresuje każdego kto choć trochę chce poznać zawiłą problematykę stosunków polsko – żydowskich i tym samym chociaż po części znaleźć odpowiedzi na wiele pytań niekoniecznie tych nurtujących dzisiaj nasze państwo, ale trapiących zwykłego człowieka. To ciekawa lektura niewymagająca od czytelnika znajomości problemu, ale w prosty sposób próbująca go po krótce nakreślić. Mimo iż dostajemy obraz zgoła fragmentaryczny łatwo nam go poskładać, a brakujące elementy być może skłonią nas do dalszej analizy i poszukiwań prawdy. „Nie wierzę, że są narody dobre lub złe […]. Źli lub dobrzy mogą być tylko poszczególni ludzie. Żydzi nie są tu żadnym wyjątkiem”.
Zdjęcie pochodzą z:
https://www.rp.pl/artykul/495145-Polscy-Zydzi--nie-byli-Indianami.html
!tipuvote 0.4 hide
Twój post został podbity głosem @sp-group-up oraz głosami osób podpiętych pod nasz "TRIAL" o łącznej mocy ~0.20$. Lista osób z naszego triala oraz wszystkie podbite przez nas posty są publikowane we wtorkowych raportach z działalności grupy. Zasady otrzymywania głosu z triala @sp-group-up znajdują się tutaj, w zakładce PROJEKTY
@wadera