MINI-KURS JASNOWIDZENIA - Skojarzeniowe Spostrzeganie Pozazmysłowe (SSPZ) - Cz. 3

in #polski7 years ago (edited)

paranormal.jpg

W poprzedniej części kursu zajmowaliśmy się ogólnymi zagadnieniami związanymi z tak zwanym parapsychicznym funkcjonowaniem. Dzisiaj będziemy starali się przyjrzeć kolejnym metodom skupiając się przede wszystkim na umiejętności uspokojenia umysłu przed sesją, oraz na sposobach werbalizacji i konceptualizacji odbieranych przez nas subiektywnych doznań. Wszystkie doznania, jak twierdzi Keith Harary, współautor książki The Mind Race, są osobiste i unikalne dla każdej osoby, niezależnie czy są to doznania o charakterze parapsychicznym, czy też zwykłe doznania dnia codziennego.[1]

Aby spojrzeć na proces jasnowidzenia z pewnej perspektywy, powinniśmy więc we właściwy sposób podejść do samego modelu takich działań. Problem bowiem polega na tym, że zarówno narzędziem odbioru jak i samym odbiorcą jest właśnie osoba jasnowidząca wraz z asystentem, a źródłem jasnowidzenia jest nasz własny umysł pracujący w tak zwanym „trybie nielokalnym”. Dlatego jest niezwykle istotne, aby praktykujący jasnowidzenie znał i rozumiał swój warsztat pracy, na który składają się zarówno doznania zmysłowe, czyli tak zwane modalności sensoryczne, jak i wyższe czynności psychiczne takie jak uczucia, poczucie humoru, estetyka, mistycyzm itp.

W Skojarzeniowym Spostrzeganiu Pozazmysłowym ułatwiamy sobie przy tym zadanie, bo jest to przykład eksperymentu, gdzie jasnowidzący ma opisać konkretny przedmiot, a nie bardziej złożoną strukturę albo osobę, ale nawet zwykły przedmiot może wywoływać doznania o charakterze uczuć, doznania estetyczne lub kojarzyć się z czymś śmiesznym.

Keith Harary uważa, że

„nauczenie się (kontrolowanie) funkcjonowania parapsychicznego oznacza stanie się świadomym naszych reakcji na pewne wewnętrzne doświadczenia, wyrażanie tych reakcji w zrozumiałej formie, i odróżnianie wrażeń parapsychicznych od mentalnego szumu (mentalnych zakłóceń)”. [2]

Zgodnie z naszym założeniem, że zjawiska parapsychiczne istnieją możemy wyróżnić cztery podstawowe typy doświadczeń subiektywnych:

  1. Doznania z otoczenia tu i teraz,
  2. Doznania z przeszłości (wspomnienia),
  3. Doznania wyobrażeniowe (imaginacje), oraz
  4. Doznania parapsychiczne, czyli doznania nielokalne. Doznania nielokalne mogą z kolei dotyczyć miejsc i wydarzeń z przeszłości, przyszłości i teraźniejszości w innym niż nasza lokalizacja miejscu.

Ćwiczenie 5.
Aby przed sesją SSPZ uspokoić umysł możemy wykonać dowolne ćwiczenie relaksacyjne, najlepiej w pozycji siedzącej z wyprostowanym kręgosłupem. Możemy tutaj zastosować Medytację Uważnościową, albo tak zwane Skanowanie Ciała czyli skupianie uwagi i rozluźnianie poszczególnych części ciała od szczytu głowy w dół aż do stóp. Autor przejrzał dostępne nagrania w internecie i zdecydował, że sam w następnej części kursu przygotuje takie nagranie relaksacyjne odpowiednie do naszych ćwiczeń. Nagranie będzie można znaleźć na d.tube. Po wykonanym ćwiczeniu można rozprostować ręce i nogi, przespacerować się chwilę, skorzystać z toalety, a następnie (w przyszłości) przystąpić do sesji SSPZ.

Kolejne ćwiczenie służy rozwinięciu naszej wrażliwości zmysłowej. Należy je wykonać z każdym z czterech typów doznań wymienionych powyżej.

Ćwiczenie 6
Usiądź wygodnie, porusz barkami, ramionami, rozluźnij napięcia w okolicach szyi, tułowia, oraz w nogach. Weź jeden głęboki wdech i wydychając wyobraź sobie, że napięcia w całym ciele "wypływają" razem z wydechem. Teraz zamknij oczy i przypomnij sobie przyjemną sytuację z przeszłości. Zobacz to co widziałeś, usłysz to co słyszałeś i poczuj to co odczuwałeś w tamtej sytuacji.

Zwróć przy tym uwagę na cechy charakterystyczne obrazów, jakie widzisz takie jak ich kolorystyka, umiejscowienie w przestrzeni, rozmiar, jasność, ostrość, obramowanie lub panoramiczność, trójwymiarowość lub płaskość, kontrast, stopień wyrazistości lub rozmycia, dynamika.

Podobnie zwróć uwagę na doznania słuchowe, a w szczególności na kierunek, z którego dochodzą, umiejscowienie, głośność, tempo, wysokość tonów, obecność rozmów, muzyki lub innych dźwięków, rytmiczność oraz inne nasuwające się cechy charakterystyczne.

Teraz zastanów się jakie doznania z wnętrza ciała towarzyszą temu wydarzeniu, zwróć uwagę na ich typ (np. ciepło, zimno, wibracja, pulsacja, mrowienie, ucisk itp.), umiejscowienie, intensywność, przemieszczanie się w wewnętrznej przestrzeni, ciężkość. Pomyśl również jaki im można by było nadać kształt i kolor albo odcień. Zwróć także uwagę na zapachy i smak w ustach aby doświadczenie stało się jeszcze bardziej wyraźne. Na koniec postaraj się zapamiętać cechy charakterystyczne tych doznań z przeszłości.

Następnie otwórz oczy i rozejrzyj się dokoła zwracając uwagę na otaczające Cię przedmioty. Dokonaj takiej samej analizy doznań wzrokowych, słuchowych i kinestetycznych (z wnętrza ciała) jak poprzednio. Czy są zauważalne jakieś różnice? Porównaj te dwa obrazy i postaraj się zauważyć czy coś je różni, a jeśli tak to co konkretnie. Zanotuj różnice na kartce papieru.

Teraz pomyśl o jakimś marzeniu, o sytuacji która się nigdy nie wydarzyła i dokonaj takiej jak poprzednio analizy sensorycznej. Te cechy charakterystyczne naszych doznań nazywamy w NLP sub-modalnościami [3], opisującymi poszczególne modalności sensoryczne, tzn. modalność wzrokową, słuchową, kinestetyczną, smakową i zapachową. To właśnie te cechy pomogą nam z czasem rozwinąć umiejętność rozróżniania, co jest cenną informacją płynącą z doznań parapsychicznych, a co jest mentalnym zakłóceniem albo "hałasem" z przeszłości, z naszego otoczenia, albo z naszej wyobraźni.

Na koniec przypomnij sobie sytuację, gdy przewidziałeś jakieś zdarzenie. Będzie to więc wspomnienie, ale jednocześnie zdarzenia o charakterze parapsychicznym. Przeanalizuj w nim poszczególne modalności i sub-modalności i zanotuj cechy odróżniające je od pozostałych doświadczeń.

To już wszystko w dzisiejszej części, pamiętajmy o codziennym wykonywaniu Ćwiczenia 4 i dołączmy do naszej codziennej rutyny Ćwiczenie 5 oraz (po krótkiej przerwie) - Ćwiczenie 6.

Poprzednie części kursu można znaleźć tutaj:

MINI-KURS JASNOWIDZENIA - Skojarzeniowe Spostrzeganie Pozazmysłowe (SSPZ) - Cz. 1
MINI-KURS JASNOWIDZENIA - Skojarzeniowe Spostrzeganie Pozazmysłowe (SSPZ) - Cz. 2

Autor kursu nie gwarantuje, że osoby wykonujące zalecane ćwiczenia osiągną skuteczne umiejętności SSPZ. Kurs służy wyłącznie celom edukacyjnym i rozrywkowym umożliwiając rozwijanie współpracy w zespole i sugerując nowe sposoby na relaks i spędzanie wolnego czasu. Ponadto wszystkie elementy kursu przeznaczone są wyłącznie dla osób zdrowych fizycznie i psychicznie, a jego publikacja nie pretenduje do rangi publikacji naukowej, i nie jest formą porady psychologicznej albo medycznej, lub formą terapii.

[1] Russell Targ, Keith Harary, The Mind Race, Villard Books 1984
[2] Keith Harary, Psi As Nature, European Journal of Parapsychology, Vol. 4, No. 3, November 1982
[3] Will MacDonald, Richard Bandler, An Insider's Guide to Sub-Modalities, Meta Publications 1988

Sort:  

Hi daniel17


This Time, Your Post has been upvoted and resteem for free! to our blog who have 7231 Followers!.

to use our service send 0.1 SBD or STEEM and the URL of post provided in the memo to use our bot.

@bot4resteem

resteem.bot Call Us scammer and Here Is our proof, we have our proof but bot.resteem still not show any proof. You can check that who is scamming :) , as you can see in the comments

LOL, I am @synchrotronics not daniel17 but thank you anyway, good luck @bot4resteem !

thanks for informing, seems like a bug.
Let me fix it 😁😂 .

Poznaję to miejsce ze zdjęcia, sklepienie w Sagrada de Familia.
Dzięki zdjęciu przeczytałem post.

You got a 5.88% upvote from @inciter courtesy of @synchrotronics!

Congratulations, your post received 9.09% up vote form @spydo courtesy of @synchrotronics! I hope, my gratitude will help you getting more visibility.
You can also earn by making delegation. Click here to delegate to @spydo and earn 85% daily reward payout! Follow this link to know more about delegation benefits.

You just received a 17.97% upvote from @honestbot, courtesy of @synchrotronics!
WaveSmall.gif