Rafał prostuje Lightning Network: mythbuster

in #bitcoin6 years ago

Miałem występ w Opolu!

Niestety, nie zacząłem od klasycznego "Jak się bawicie?!?"... Było fajnie i tak :)

Od eventu minęły już dwa miesiące, dopiero zebrałem się żeby napisać kilka słów o tym, że namieszałem.

No dobra, NAMIESZAŁEM, przyznaję się.

Ale dzięki temu że namieszałem, rozgorzała się fajna dyskusja :)

Co nabroiłem? Podkreśliłem, że istnieje limit 0.16 BTC na kanał, i że jest to część protokołu opisany w BOLT (Basics of Lightning Technology). Nie powiedziałem natomiast, że w tym samym BOLT stoi, że limit ten jest wprowadzony celowo i ma być zniesiony gdy środowisko uzna, że jest wystarczająco bezpiecznie na większe kwoty.
Dodatkowo, limit ten jest weryfikowany li tylko podczas otwierania kanału (po stronie otwierającego), nie ma tego ograniczenia przy "odbieraniu" kanału. Jeżeli więc chcemy otworzyć taki kanał - możemy pogrzebać w kodzie i to zrobić. Druga strona nie musi modyfikować swojego softu.

Wszystkie BOLTy można poczytać na githubie: https://github.com/lightningnetwork/lightning-rfc/blob/master/00-introduction.md

Zapraszam na film

A po filmie do dyskusji poniżej :)

Sort:  

takie coś mi przyszło teraz na myśl :)

Dość zaskakującym faktem jest to, że w LN jest limit, który w praktyce powoduje, że w kanale nie można zamknąć na raz więcej niż 2^24 satoshi, tj. ok 0.16 BTC

Na początku ogarnął mnie lekki smuteczek, ale po chwili zdałem sobie sprawę, że przecież kod jest całkowicie otwarty, więc nie powinno być żadnych problemów, by nie odpalić drugiej sieci, z większym limitem. Te sieci powinny móc śmiało współistnieć.

Tak jak napisałem - limit jest sprawdzany tylko przez zakładającego kanał, druga strona już tego nie weryfikuje. Więc może działać kilka softów z różnymi limitami w jednej sieci.
Tak że dla LTC może to być o kilka zer więcej, a dla dPLN jeszcze kilka ;]