Меланома ока

in Ukraine on Steem5 days ago

Сьогодні мені хочеться підняти тему одного онкологічного захворювання очей, про яке досить рідко говорять, але яке все ж таки зустрічається і не так уже й рідко.

1000086090.jpg
Світлина: ШІ.

Нещодавно до мене приходила дівчина ізраїльтянка, їй було 36 років. Їй видалили око через меланому. Вона була дуже засмучена, багато плакала, їй було складно повірити в те, що з нею сталося і наші зустрічі були доволі важкими. Через кілька місяців вона більш-менш оговталася після пережитого, вже носила очний протез. І періодично проходила перевірки в онколога, спостереження є обов’язковим після завершення лікування. Протез ока не зміг вирішити всіх косметичних проблем, пухлину зазвичай видаляють із прилеглими тканинами, щоб не залишити "шматочок", який продовжить рости. Але якщо подивитися на ситуацію з іншого боку, то видалення ока врятувало їй життя і це головніше за все.

Цю пацієнтку я не бачив близько півтора року, вона якимось чином потрапляла на прийом до інших протезистів – до мого начальника, до напарника... Насправді це неважливо. І ось зустрічаю я її через півтора року, вона знову вся в сльозах, розповідає, що стався рецидив, метастази вже в печінці. Мені дуже складно поводитись у таких ситуаціях, важко підбирати слова, але зараз не про психологію. Нещодавно я дізнався, що ця дівчина померла.

За статистикою, чим молодша людина, у якої виникає це захворювання, тим вищий ризик рецидиву після успішного лікування.

Меланома ока – рідкісне й небезпечне захворювання, про яке багато хто навіть не чув. Людина може жити звичайним життям, поки одного дня не помітить тривожні зміни – на райдужці з’являється темна пляма, якої раніше не помічали. Вона не болить, не заважає, але з часом зір починає підводити, ніби світ навколо втрачає чіткість. Пухлина може також з'явитися всередині ока.

Так часто й починається меланома ока – тихо й непомітно. Особливо схильні до неї ті, хто має світлі очі та шкіру, схильну до сонячних опіків. Ультрафіолет, генетика, вік – усе це фактори, які можуть спричинити розвиток пухлини.

На ранніх стадіях людина може нічого не відчувати. Але поступово зміни стають очевидними: плями перед очима, периферійні тіні, викривлення форми зіниці. Іноді з’являється біль – тривожний сигнал, що хвороба зайшла далеко.

Коли пацієнт приходить до офтальмолога, лікар проводить ретельний огляд. УЗД ока, МРТ, ангіографія – усі ці дослідження допомагають побачити пухлину, зрозуміти її розмір і розташування. Якщо діагноз підтверджується, далі вирішується доля ока та самого пацієнта.

Лікування залежить від стадії. Маленькі пухлини можна зупинити за допомогою променевої терапії, припікання лазером або операції. Але у важких випадках око доводиться видаляти повністю – інакше пухлина може поширитися далі.

Тим не менш, меланому ока можна зупинити на ранніх стадіях, якщо уважно ставитися до себе: регулярно перевіряти зір і захищати очі від ультрафіолету. Сонцезахисні окуляри – це не просто аксесуар, а захист від біди.

Ще один випадок з моїм пацієнтом. Це було у 2012 році. Тоді процвітав медичний туризм в Ізраїлі та до нас приїжджали клієнти з різних країн. Найчастіше з країн колишнього Радянського Союзу. Жінці було 43 роки, вона приїхала з матір’ю та дочкою-підлітком. По-перше, на лікування. По-друге, встановити очний протез. Діагноз – той самий.

Робота була виконана, жінка перевірялася в одному з онкологічних центрів наступні кілька років. Кожен раз це був візит до Ізраїлю на 2-3 тижні, заодно заходила до мене на полірування протеза або на корекцію. Я справді не пам’ятаю, скільки років тоді пройшло, можливо 4. Одного разу вона записалася до мене на прийом. Заходить, бачу – на голові хустка, волосся рідке, обличчя змучене. Я одразу зрозумів – справи погані. Дійсно, був рецидив. Але коли спохватилися, метастази вже були в печінці та в мозку. Пам’ятаю, тоді вона мене обійняла та подякувала за все, від корекції протеза відмовилася. Більше я її не бачив.

Дорогі друзі, слідкуйте за собою, перевіряйтеся вчасно. Люди – істоти універсальні, але життя крихке, набагато більше ніж здається.

Всім добра. Бережіть себе.

Sort:  
 4 days ago 

Рак одна з найбільших проблем людства…
Забирає на той світ людей не дивлячись на їх вік. Боротися з ним важко та надіюсь в світі є успішні результати лікування.

 4 days ago 

Прогнози дуже розмиті, неможна ніколи сказати однозначно, результати лікування залежать від типу мутації клітин, від стадії пухлини, стану загального стану людини, від правильного лікування. А іноді все ок, а чарез декілька років уже не ок..

 3 days ago 

Не буду транслювати свою думку на тему цієї хвороби, хвороба важка і це зрозуміло. Просто побажаю всім хто її має, подолати її і величезного бажання жити, щоб при цьому не опускалися руки і вони боролися за своє життя та вміли радіти його гарним моментам..

 5 days ago 

Від смері не втечеш, та ти правий її можна значно відтермінувати, якщо не боятись медицини і достатньо приділяти уваги своєму здоров'ю.

Сюди ж, профілактичний огляд - це чи не найважливіша річ, яка має бути запланован в людини на кожний рік свого життя особливо за 30+

 4 days ago 

Правий на 100%. Але іноді люди цього не роблять через банальні причини, часто навіть через страх, що щось може бути виявлено.