Deca rata
Širom sveta sve se više oseća nasilje koje izvire iz etničkih i političkih napetosti. Deca koja žive u uslovima rata i terorizma imaju različita iskustva.
Neka od njih učestvuju u borbama, bilo zato što su na to prisiljena ili zato što žele ugoditi odraslima. Drugu decu otimaju, napadaju i muče. Ona koja su samo posmatrači često su žrtve napada vatrenim oružijem i mogu biti ubijena ili osakaćena za celi život. Mnoga od njih sa užasom gledaju kako članovi njihove porodice, prijatelji i komšije moraju bežati, kako ih ranjavaju ili ubijaju.
U poslenjih 20 godina ratovi su uzrokovali telesni invaliditet 4-5 miliona dece, 12 miliona dece ostali su bez domova, a više od milion dece odvojeni su od roditelja ( podatak nađen u članku autora Stichick, 2001 ). Polovina svih žrtava sukoba u svetu su deca. Kada su rat i društvena kriza privremeni većinu dece lako je utešiti i ona ne pokazuju dugoročne emocionalne poteškoće. Međutim, mnoga deca koja žive u ratu gube osećaj sigurnosti, postaju neosetljiva na nasilje, progone ih zastrašujuća nametljiva sećanja i razvijaju pesimističan pogled na budućnost. Kod njih su često zastutpljena agresivna i antisocijalna ponašanja. Čini se da su takvi ishodi kulturalno univerzalni jer se pojavljuje među decojm iz svih proučavanih ratnih područja- od Irana, Bosne, Ruande i Afganistana do Zapadne obale i Pojasa Gaze ( podatak nađen u članku autora Garbarino, Andreas i Vorrasi, 2002).
Roditeljska emocionalna toplina i ohrabrivanje najbolja su zaštita od trajnih problema. Kada roditelji nude sigurnost i služe kao uzori emocionalne snage, većina dece može izdržati čak i ekstremno ratno nasilje. Deca koja su odvojena od svojih roditelja moraju se oslanjati na pomoć svojih društvenih zajednica. Ratna siročad predškolskog i školskog uzrasta u Eritreji koja su bila smeštena u ustanove u kojima su mogla uspostaviti blisku emocionalnu vezu sa barem jednom odraslom osobom, pet godina posle pokazavala su manje emocionalnog stresa od dece smeštene u ustanove bez adekvatne pažnje odraslih ( podatak nađen u članku autora Wolff i Fesseha, 1999).
Važni zaštitni faktori su i obrazovni programi koji deci pružaju osećaj kontinuiteta u životu, kao i podrška nastavnika i vršnjaka. Teroristički napad na Svetski trgovinski centar 11.10.2001. uzrokovao je da neka američka deca iz prve ruke iskuse ekstremno ratno naselje.Npr. deca iz Javne škole 31 u Brooklyn-u u New York-u gledala su kroz prozore kako avioni udaraju u neboder, kako ih obavija plamen i kako se ruše. Mnogi od njih brinuli su za sigurnost članova svoje porodice a neki od njih su izgubili svoje članove porodice. Nakon tog događaja većina je izražavala jake strahove, npr. plašili su se da su teroristi u njihovom komšiluku ili da će se avioni koji iznad njih lete zabiti u susedne zgrade.
Za razliku od mnoge ratom traumatizovane dece u zemljama u razvoju, učenici iz Javne škole 31 primili su brzu intervenciju- " program protiv traume" koji se sastojao od podsticanja izražavanja emocija pisanjem, crtanjem i raspravom, kao i od iskustava koja su bila usmerena na ponovno uspostavljanje poverenja i tolerancije. Odrasla deca saznala su osećanja svojih vršnjaka Muslimana, u teškoj situaciji dece u Afganistanu i o načinima pomaganja žrtvama kao sredstvu za prevladavanje osećaja bespomoćnosti.
Kada rat iscrpi resurse porodice i zajednice, međunarodne organizacije moraju deci priskočiti u pomoć. Napori za očuvanjem dečije telesne, psihičke i edukacijske dobrobiti najbolji su način da se zaustavi prenos nasilja na sledeći naraštaj.
Congratulations @djordjerajic! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :
Award for the number of upvotes
Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word
STOP