Technologia - Bosch koncentruje się na rozwoju inteligentnych funkcjach asystenckich.

in #pl-artykuly6 years ago

Chciałbym dziś poruszyć temat technologii rzeczy. Coraz bardziej to co używamy na co dzień, czy widzimy jest naszpikowane elektroniką i tzw. inteligentnym oprogramowaniem. Z tym inteligentnym to może jeszcze trochę brakuje by takie były ale zdecydowanie coraz bardziej zbliżają się do tego by faktycznie być inteligentne.

         Powoli produkty stają się inteligentnymi towarzyszami we wszystkich aspektach naszego życia: inteligentne domy, inteligentne miasta, zintegrowana mobilność oraz Przemysł 4.0
- Nowy samochód koncepcyjny: pojazd w roli asystenta
- Światowa premiera: start-up Bosch przedstawia robota domowego
- Nowa platforma Bosch poświęcona Internetowi rzeczy: relacje, filmy i animacje dotyczące świata zintegrowanego iot.bosch.com

Las Vegas – Wyobraźmy sobie, że możesz mieć swojego towarzysza lub anioła stróża czuwającego nad każdym aspektem Twojego życia. Kogoś, kto zawsze wie, czy nie zostawiłeś przypadkiem włączonego piekarnika – nawet wtedy, gdybyś sam właśnie jechał samochodem lub siedział w biurze. Na targach CES 2017 Bosch zaprezentuje zintegrowane rozwiązania, dzięki którym  wizja ta już dziś staje się rzeczywistością – Personalizacja to  wzrostowy trend w świecie integracji, a my promujemy jego rozwój –  powiedział dr Werner Struth, członek zarządu spółki Bosch, podczas  konferencji prasowej na targach CES 2017 w Las Vegas. Na największych w  świecie targach elektroniki użytkowej firma Bosch, będąca globalnym  dostawcą technologii i usług, koncentruje się na następujących domenach:  inteligentne domy, inteligentne miasta, zintegrowana mobilność i  Przemysł 4.0.
 

Dzięki rosnącemu znaczeniu personalizacji  produktów i usług integracja za pośrednictwem internetu wchodzi w  następny etap rozwoju: – Świat zintegrowany to także emocje. Urządzenia  stają się inteligentnymi towarzyszami, a życie codzienne łatwiejsze i  bezpieczniejsze, zarówno w domach, w miastach, w samochodach oraz w  pracy. Według wyników przeprowadzonego niedawno badania ponad 60%  respondentów uważa, że inteligentny asystent to sensowne rozwiązanie. –  Bosch kształtuje wszystkie obszary świata zintegrowanego. Dzięki  strukturze naszej działalności jesteśmy dobrze przygotowani do objęcia  wiodącej roli w personalizacji produktów i usług zintegrowanych za  pośrednictwem internetu – powiedział Struth. Niewiele przedsiębiorstw  przemysłowych posiada porównywalne do firmy Bosch doświadczenie we  wszystkich obszarach Internetu rzeczy: Bosch wnosi szeroki know-how w  technologii czujników, oprogramowania i usług, ma także własną chmurę  obliczeniową. Dzięki temu spółka może realizować koncepcję ”one-stop  shop” w dziedzinie IoT (Internet of Things). Bezpieczeństwo danych  odgrywa w tym centralną rolę. – Oferujemy klientom i użytkownikom pełną  przejrzystość oraz swobodę decydowania o sposobie wykorzystania ich  danych.
 

Ponadto celem firmy Bosch jest połączenie z siecią  wszystkich swoich produktów elektronicznych i oferowanie pakietu usług  zintegrowanych dla każdego produktu. Klient znajduje się w centrum  naszych zainteresowań: – Technologie zintegrowane muszą przynosić  korzyści – mówi Struth. – Coraz ważniejsze staje się oferowanie  inteligentnych funkcji i usług dodatkowych dopasowanych do  indywidualnych potrzeb i przyzwyczajeń klientów – powiedział Struth.  Dzięki personalizacji produktów i rozwiązań w wyniku integracji będzie  to w jeszcze większym stopniu możliwe.
 

Samochód w roli osobistego asystenta
Do  roku 2022 globalny rynek zintegrowanej mobilności ma wzrastać o blisko  25% rocznie. Już za kilka lat samochody staną się aktywnymi uczestnikami  IoT i będą komunikować się z innymi środkami transportu, a także z  inteligentnymi domami. Na targach CES 2017 Bosch prezentuje nowy  samochód koncepcyjny, na przykładzie którego można zobaczyć, w jaki  sposób różne sfery życia będą ze sobą połączone w przyszłości. –  Samochód będzie odgrywał centralną rolę w komunikacji pomiędzy różnymi  domenami – powiedział Struth. Spersonalizowana komunikacja pomiędzy  samochodem a kierowcą także ulegnie rozszerzeniu: nowe funkcje połączą  samochód z jego otoczeniem: inteligentnym domem i warsztatem  samochodowym. Funkcje te umożliwią wysoce zautomatyzowaną jazdę. – Bosch  wytrwale pracuje nad tym, aby połączyć w całość mobilność i  inteligentne usługi – powiedział Struth. – Połączenie samochodu z  inteligentnym domem lub inteligentnym miastem za pośrednictwem chmury  obliczeniowej przyniesie wymierne korzyści. Integracja pozwoli zmienić  samochód w asystenta na czterech kołach.
 

Co więcej, samochód  koncepcyjny Bosch oferuje szeroką gamę innowacyjnych technologii: w  chwili, gdy kierowca zajmie miejsce, technologia rozpoznawania twarzy  ustawi wysokość kierownicy, pozycję lusterek, temperaturę w kabinie i  stację radiową w zależności od indywidualnych preferencji kierowcy.  Systemem można sterować za pomocą wyświetlacza haptycznego oraz  innowacyjnego systemu sterowania gestami – obydwa aktywnie reagują na  wydawane polecenia. W przypadku wysoce zautomatyzowanego samochodu,  usługi bazujące na chmurze obliczeniowej umożliwiają np. prowadzenie  wideokonferencji lub pozwalają kierowcy oraz pasażerom zaplanować  weekendowe zakupy lub obejrzeć najnowsze wideo. Do roku 2025 wysoce  zautomatyzowana jazda samochodem pozwoli zaoszczędzić przeciętnemu  kierowcy z USA, Niemiec lub Chin prawie 100 godzin rocznie – tak wynika z  badań zleconych niedawno przez firmę Bosch. Jeśli chodzi o kwestie  techniczne, integrację funkcji zapewniają jednostki takie, jak Bosch  Central Gateway. Gateway to hub, który zapewnia komunikację ze  wszystkimi domenami podłączonymi do wszystkich magistral danych. ETAS i  ESCRYPT, należące do Grupy Bosch zapewniają rozwiązania do transmisji i  szyfrowania. Dzięki nim aktualizacje oprogramowania do samochodów będą  mogły być bezpiecznie realizowane za pośrednictwem chmury obliczeniowej w  całym okresie eksploatacji samochodu. W przypadku gdy samochód  komunikuje się ze swoim otoczeniem, aktualizacje muszą być  przeprowadzane regularnie.
 

Samochód komunikujący się z  otoczeniem może także przejmować ważne zadania w ramach koncepcji  zintegrowanego miasta. Na przykład w systemach parkowania opartych na  społeczności, samochód pełni funkcję detektora wolnych miejsc  postojowych. Jadąc ulicą, samochód rejestruje wolne miejsca pomiędzy  zaparkowanymi samochodami. Pozyskane w ten sposób informacje są  nanoszone na cyfrową mapę. Zaawansowane algorytmy Bosch analizują dane i  przygotowują prognozę sytuacyjną. Usługa oparta na chmurze wykorzystuje  te dane do tworzenia w czasie rzeczywistym mapy, która pomaga  zaoszczędzić kierowcom mnóstwo czasu i stresu przy poszukiwaniu miejsca  do zaparkowania pojazdu. Na rok 2017 planowane są w USA działania  pilotażowe związane z tą koncepcją. Obecnie przy współpracy z koncernem  Mercedes-Benz Bosch testuje parkowanie społecznościowe w rejonie  Stuttgartu.
 

Zintegrowane i wielofunkcyjne funkcje asystenckie w domach
Także  w zaciszu domowym użytkownicy mogą korzystać z szerokiej gamy  inteligentnych funkcji asystenckich Internetu rzeczy, dzięki którym  życie staje się łatwiejsze i bezpieczniejsze. Niektóre z produktów  pełnią nawet kilka funkcji na raz: np. czujki dymu mogą także nadzorować  jakość powietrza, a ich syreny mogą zostać użyte do odstraszenia  niechcianych gości.
 

System Bosch Smart Home umożliwia  kontrolowanie wszystkich zintegrowanych urządzeń za pomocą jednej  aplikacji. Dzięki managerowi scenariuszy zintegrowany dom staje się  jeszcze bardziej intuicyjny w obsłudze. Przykładowo, wychodząc z domu,  użytkownik nie musi sam sprawdzać, czy wyłączył ogrzewanie, urządzenia  elektryczne lub światło. Dzięki temu życie staje się bezpieczniejsze i  bardziej komfortowe. Wystarczy aktywować scenariusze, a manager  scenariuszy w aplikacji Bosch Smart Home będzie sam wykonywał takie  rutynowe zadania.
 

Produkty od początku wyposażone w inteligentne funkcje asystenckie
Dzięki  personalizacji rozwiązań zintegrowanych technologie i usługi nie tylko  są dopasowane do indywidualnych potrzeb; Bosch projektuje także takie  produkty, które od początku mają pełnić funkcję osobistych asystentów.  Mogą one także komunikować się ze swoimi użytkownikami. Jednym z  przykładów takich produktów jest “My kitchen elf” – w skrócie Mykie.  Dzięki tej koncepcji spółka BSH Hausgeräte GmbH wkroczyła do świata  osobistych asystentów. Urządzeniem Mykie steruje się głosowo. Mykie  słucha użytkowników, odpowiada na ich pytania i pomaga w domowych  obowiązkach. Przykładowo, Mykie zawsze wie, jakie produkty znajdują się w  lodówce, ile czasu musi piec się ciasto w piekarniku albo czy po  południu będzie świecić słońce. Dzięki zintegrowanemu asystentowi Mykie  użytkownik może sterować całą gamą urządzeń AGD Home Connect. Mykie może  także wirtualnie integrować użytkowników, tak aby mogli razem gotować  lub wymieniać się przepisami.
 

Światowa premiera: Bosch przedstawia robota domowego
Mayfield  Robotics, start-up wspierany przez spółkę Robert Bosch Start-up GmbH  (BOSP) zajmuje się głównie branżą robotów domowych. Spółka specjalizuje  się w projektowaniu robotów domowych. Na targach CES 2017 prezentuje  pierwszego robota komercyjnego o nazwie Kuri, który ma wejść na rynek  USA pod koniec 2017 roku. Robot ten ma ok. 50 centymetrów wysokości i  jest wyposażony w głośniki, mikrofon, kamerę i szereg czujników. Może  poruszać się po pomieszczeniu, zwracając przez cały czas uwagę na to, by  pokonać jak najkrótszą trasę. Kuri wchodzi w interakcje z mieszkańcami i  gdy widzi np. matkę, reaguje inaczej niż wtedy, gdy natknie się na jej  syna bawiącego się koło domu. Kuri może na przykład odtwarzać muzykę,  albo informować rodziców, którzy utknęli w korku, że ich dzieci wróciły  już ze szkoły. Ponad 30 inżynierów specjalizujących się w robotyce oraz  projektantów pracuje w siedzibie głównej start-upu w Redwood City,  Kalifornia. Korzystają oni ze swobody twórczej oraz inspirującej kultury  start-upów w Dolinie Krzemowej. – Dla firmy Bosch inwestycje w  kreatywne start-upy są bardzo ważne, ponieważ pozwalają nam reagować na  nowe trendy już na bardzo wczesnym etapie. Równocześnie zapewniamy sobie  w ten sposób także dostęp do rewolucyjnych zmian w przemyśle –  powiedział Struth.
 

Funkcje asystenckie przydają się także w zintegrowanej produkcji
Funkcje  asystenckie odgrywają także znaczącą rolę w zintegrowanej produkcji. Na  przykład robot APAS, który zapewnia płynność i wydajność procesów  produkcyjnych. Wykonuje on forsowne, niebezpieczne i monotonne zadania, a  także może blisko współpracować z ludźmi. Dzięki powłoce wyposażonej w  czujniki, automatyczny asystent produkcji wykrywa, gdy pracownik  znajdzie się zbyt blisko i natychmiast się wyłącza. Bosch zaprojektował  asystenta APAS z myślą o wykorzystaniu go w Przemyśle 4.0 – lub  zintegrowanym przemyśle. Jako wiodący dostawca i wiodący użytkownik  technologii dla Przemysłu 4.0, Bosch jest wyjątkowo dobrze przygotowany  na przyszłość.
 

Dzięki nowemu rozwiązaniu IoT Gateway  przedsiębiorstwo może zaoferować zalety przemysłu zintegrowanego także  operatorom starszych maszyn. – Wiele maszyn nie jest zintegrowanych i  nie może być aktywnymi uczestnikami Przemysłu 4.0. Między innymi brakuje  im nieodzownych czujników, oprogramowania lub połączenia z systemem IT  firmy – co jest warunkiem produkcji zintegrowanej – powiedział Struth. –  W skali globalnej rynek rozwiązań Retrofit, takich jak Bosch IoT  Gateway jest wart miliardy. IoT Gateway łączy w sobie technologię  czujników, oprogramowanie oraz system sterowania produkcją przystosowany  do IoT. Rozwiązanie umożliwia nadzorowanie statusu maszyn. Zdaniem  Strutha przemysł potrzebuje zintegrowanych maszyn, aby odnosić sukcesy w  dalszej perspektywie. Właśnie to oferuje Bosch IoT Gateway – szybkie i  elastyczne rozwiązanie.
 

Co Bosch myśli o Internecie rzeczy?
–  Jesteśmy przekonani, że integracja za pośrednictwem internetu to więcej  niż tylko technologia. To część naszego życia. Integracja przyczynia  się do poprawy mobilności, wpływa na kształt przyszłych miast i sprawia,  że domy stają się inteligentne, przemysł – zintegrowany, a opieka  zdrowotna – skuteczniejsza. W każdej sferze Bosch pracuje nad realizacją  koncepcji świata zintegrowanego. A jest to świat, który otwiera przed  nami nieznane dotąd możliwości. Wyjdźmy zatem poza produkowanie  zintegrowanych urządzeń. Zbudujmy połączenia, które będą źródłem  prawdziwych korzyści – na całym świecie, w całej sieci, w obrębie chmury  obliczeniowej. Połączmy wynalazców z inwestorami, marzycieli z  praktykami, poszczególne elementy z całością. Zintegrujmy świat  wirtualny ze światem rzeczywistym i pozostawmy trwałe dziedzictwo  następnym pokoleniom. Bądźmy Simply.Connected. 

Sort:  

Technologia wkracza w nasze zycie i mysle,ze jest to nieuniknione.Jestem ciekawa jak bedzie wygladal swiat np. za 20 lat.

UpvoteBank
Your upvote bank
__2.jpgThis post have been upvoted by the @UpvoteBank service. Want to know more and receive "free" upvotes click here

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.12
JST 0.029
BTC 60716.58
ETH 3369.74
USDT 1.00
SBD 2.48