Filozof to nie bezrobotny! czyli "Dlaczego warto się zająć filozofią"-Moje wywody #1
Czołem Steemianie
Z racji, że jest zbyt gorąco aby rozważać Platońskie dialogi to w sumie opowiem dlaczego warto stać się miłośnikiem mądrości!
Każdy zapewne słyszał żarty jakie ludzie robią sobie z filozofów, studentów/nauczycieli filozofii, a nawet z osób posiadających wiedzę w tej dziedzinie. he he filozof, na pewno jest bezrobotny hehe uczciwą robotę by se znalazł, bo myśleć to kązdy jeden by chciał tylko robić nie ma komu Czy faktycznie filozofia to tylko utopienie swojego czasu i potencjału w zimnym niebycie? Spójrzmy na to dokładniej (ale jak zwykle z dystansem).
Filozof to NIE bezrobotny!
" Bezrobocie w śród absolwentów filozofii wynosi dziś 1,3 proc. W najgorszych latach bezrobocie wśród kończących niektóre wydziały wynosiło nawet kilkanaście procent. Wśród absolwentów filozofii przez ostatnie 12 lat nigdy nie przekroczyło 4 proc" (https://filozofia.uw.edu.p)
"Z najnowszego badania wynagrodzeń Sedlak&Sedlak wynika, że mediana zarobków osób z takim wykształceniem wynosi 4000 zł, a 25 proc. osób z tej grupy zarabia 6225 zł." (gazetaprawna.pl)
"Wbrew pozorom, po lekturze, okazało się, że są to nie tylko ludzie wykonujący ciekawy zawody, ale przede wszystkim ludzie spełnieni, którzy dzięki zdobyciu wiedzy z zakresu logiki i analizy tekstów filozoficznych potrafią zrozumieć otaczające ich procesy i wyciągnąć z nich właściwe wnioski. Innymi słowy, są to ludzie posiadający rzadką umiejętność do kreatywnego rozwiązywania zaistniałych problemów. Sprawia to, że często znajdują zatrudnienie jako analitycy i pracownicy, od których, poza wykonywaniem wyuczonych czynności, wymaga się kreatywnego podejścia do napotkanych problemów." (mlodziwyksztalceni.p)
Nie trudno (zresztą jak pokazałem) znaleźć informacje w internecie o zarobkach absolwentów filozofii czy ich pracy. Tu zasuwa się kolejne pytanie, na które również śpieszę z odpowiedzią!
Co można robić po filozofii?
No na pewno myśleć! Dzięki temu, że studia filozoficzne dość pokaźnie czynią umysł elastycznym to osoby takie są poszukiwane szczególnie w przyszłościowych kierunkach. Dość ważnym elementem w programowaniu sztucznej inteligencji (pisząc to kładę nacisk na odpowiedzialne komputery np. autonomiczne auta, roboty medyczne, autopiloty) jest zaprogramowanie jej tak aby wybierała mniejsze zło w krytycznych sytuacjach. Tutaj swoje miejsce znajdą miłośnicy mądrości.
Jednak to nie wszystko! Wiele firm zatrudnia z chęcią zawodowych myślicieli. Są wstanie świetnie zaprezentować firmę, znaleźć dobre argumenty w dyskusji. Co najważniejsze, są to osoby zazwyczaj mocno kreatywne (jak ktoś myśli zawodowo to w końcu dobrze coś wymyśli, prawda?), a kreatywność cenią sobie korporacje u kierowników...
Ciągle tylko praca i praca, a co z życiem codziennym?
Mimo tego, że filozofia wydaje nam się być czymś strasznie odległym i nierzeczywistym to tak naprawdę jest trochę inaczej. Niech wam będzie, część filozofii faktycznie taka jest ale to jest po prostu ciekawe, dobra?
Filozofia głównie zajmuje się tym czym, kim jest człowiek i świat oraz co z tego wynika. Szuka odpowiedzi na różne trudne pytania w celu wytyczenia ścieżek życiowych. Jeżeli szukasz odpowiedzi na różne gnębiące Cię pytania być może znajdziesz je gdzieś na półkach w dziale "filozofia", lub też dzięki nim dojdziesz do jakiś własnych wniosków.
W rzeczywistości to każdy żyje zgodnie z jakimś własnym systemem filozoficznym tylko nie każdy to tak nazywa. Powszechną nazwą jest raczej "najmojsza racja".
Jeszcze jest tak oczywisty fakt, że dzięki temu również możesz znaleźć wspólny język z innymi. To świetny pretekst do poznania nowych przyjaciół (oczywiście wybierz odpowiednie miejsce, np.nie dyskotekę). W ten sposób zbliżyłem się z pewną śliczną panią która obecnie jest moją drugą połówką.
Należy również pamiętać, że zajmowaniem się filozofią to nie tylko siedzenie w bibliotece. To przede wszystkim przemyślenia. Lubisz odpływać we własny świat (tak, że czasem zapomnisz o włączonym gazie lub żelazku) ? Jesteś poniekąd marzycielem lub moralistą? To znaczy, że jesteś idealnym kandydatem na filozofa.
Gdy wejdzie się w filozofię, zaczyna się ją dostrzegać w filmach, książkach, poezji. Czasem pomaga to zrozumienie przekazu dzieła (choć czasem również utrudnia).
Zawsze gdy ktoś pyta się mnie, czemu traktuję "tę nudną naukę" jako hobby odpowiadam, że jest po prostu ciekawa :D
Napiszcie w komentarzu co sądzicie o filozofii, może udało mi się kogoś zainteresować. Ocena zawsze mile widziana, dzięki niej również się rozwijam.
Zostaw coś po sobie-to uczy i motywuje
Hej, chętnie bym Ci dał dobry głos od noisiego, ale nie wiem jaki jest status obrazków w twoim artykule, czy są darmowe, a jeśli nie to nie mogę określić czy działają na prawie cytatu (kwalifikują się jedynie obrazki potrzebne do opisania procesu w artykule, a do których nie masz praw).
Są darmowe, pochodzą ze strony pixabay, na której społeczności lub firmy udostępniają darmowe stocki.
Congratulations @nihilistpoet! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :
Award for the number of upvotes
Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word
STOP