"Ciężkie Granie" - Warszawo Walcz , 40:1 - zespół - Sabaton - 1 Listopada Pamiętajmy o Polskich Żołnierzach
Sabaton - Szwedzki zespół hardrockowy, grupa powstała w 1999 roku. Utwór "Uprising" opowiadający o Powstaniu Warszawskim z 1944 roku. Teledysk do tej piosenki z udziałem generała Waldemara Skrzypczaka oraz Petera Stormare został nagrany w Fabryce Norblina w Warszawie. Jego premiera odbyła się 1 sierpnia 2010 roku.
Członkowie zespołu wypowiadają się na temat Polaków oraz Naszej historii wywiad.
Tym postem chciałem Wam tylko przypomnieć że zbliża się 1 Listopada, chcę Was zachęcić do pójścia na Cmentarz Polskich Żołnierzy którzy oddali swe życie za Naszą Wolność.
Oddać Hołd poległym. Mieszkam w Holandii od 12 lat, co roku odwiedzam cmentarz gdzie są pochowani Nasi Żołnierze, nie tylko ja, jest naprawdę bardzo dużo Polskich rodzin z dziećmi, jest to bardzo piękne. Pamięć o Naszych Żołnierzach nie zaginie. Z roku na rok jest coraz więcej ludzi przyjeżdżających oddać Hołd
Uprising - Warszawo Walcz
Obrona Wizny rozegrała się w dniach 7–10 września 1939 roku w rejonie Wizny na północny wschód od Łomży. Bitwa ta, określana mianem Polskich Termopil, pomimo poważnej dysproporcji pomiędzy siłami polskich obrońców pod dowództwem,
kapitana Władysława Raginisa a siłami niemieckimi gen. Heinza Guderiana stała się jednym z najbardziej bohaterskich, lecz i najmniej znanych epizodów II wojny światowej.
W wywiadzie dla dziennika Rzeczpospolita lider grupy, Joakim Brodén, powiedział:
Polski fan przesłał nam kiedyś informację o bitwie pod Wizną. Kiedy przeczytaliśmy o czynach kapitana Władysława Raginisa i jego przyjaciół, była to dla nas tak nieprawdopodobna historia, że sądziliśmy najpierw, iż nie może być prawdziwa.
Taka niesamowita odwaga, by 720 żołnierzy stawiało opór 42 tys. Niemców!
Uznaliśmy natychmiast, że to najbardziej interesująca bitwa historii, i oczywiście napisaliśmy o tym piosenkę 40:1. Oprócz tego utworu powstał m.in. polski film dokumentalny
A do wspomnianego utworu zrobiono amatorsko wykonany teledysk.
Dostępny jest także komiks poświęcony tej bitwie.
Sabaton - 40:1(Obrona Wizny)
AKCJA: Zapal znicz w Holandii
Brytyjski Cmentarz Wojenny w Venray – 1 grób
Pilot z dywizjonu 300, Dywizjonu Bombowego Ziemi Mazowieckiej, zestrzelony w Niemczech
Cmentarz w Noordwijk – 2 groby, w tym jeden nieznanego Polskiego Żołnierza
“Odwiedziłam dziś grób polskiego żołnierza w miejscowości Noordwijk.
Nie byłam jedyną osobą, która zapaliła znicz, ale być może jako jedyna zrobiłam zdjęcie, aby przyłączyć się do akcji Znicz w Holandii
To są niektóre ze zdjęć jakie znalazłem w internecie zrobione przez Polaków mieszkających w Holandii, co roku odprawiana jest msza za pamięć poległych.
Za Sabaton to musi być Up :)
Uwielbiam!
To Szwedzi którzy wiedzą o dawnej Polsce więcej niż przeciętny Polak.
Fajny wpis :) Dzięki za dobrą nutę z rana :)
PS: Wiem że Andrzej (Dobrze pamiętam?), ale jak widzę Twoje wpisy to zawsze mam w głowie ANDZIA :P
Haha spoko nie ma problemu, dobrze pamiętasz, co do Sabaton wielki Szacun dla tego zespołu pamiętam jak usłyszałem to pierwszy raz, piłowałem to na okrągło a jak nie słuchałem to i tak po głowie ta muza chodziła. Wiedzą więcej, zgadza się nawet z samych swoich piosenek, bo jak znasz ten zespół to wiesz że to nie są tylko te dwie piosenki, które mówią o naszej historii.
Ps. Dzięki za komentarz.
Dokładnie, młodzi z ich piosenek/teledysków (niektóre są z polskimi napisami) mogą wiele się nauczyć.
Nie wiem czy Ci się spodoba, trochę inny klimat ale... :D
Trochę inny klimat, ale ciekawe, inne, ale śpiewają prawdę.
Ten też nie mój klimat, ale znam i często słucham i szacun dla zespołu.
Mam nagrane pomiędzy kawałkami zespołów metalowych, słucham jadąc autem gdy ten kawałek się zaczyna zawsze daję głośniej.
Fajne :) W ogóle od pewnego czasu coraz więcej "historycznych" zespołów i piosenek powstaje.
Tak zgadza się, może w ten sposób, więcej młodych się zainteresuję naszą historią.
Sabaton... przypadkowo zacząłem ich słuchać od Primo Victoria, supportowali wtedy Gamma Ray/Helloween gdzieś w Czechach. Ogólnie byłem co najmniej na 8 ich koncert. Pamiętam pierwszy koncert promujący album The Art of War w Krakowie. 40:1 energia sali jakiej nigdy wcześniej ani później nigdzie nie spotkałem.
Jednocześnie uważam, że kapela przegina z cenami za bilety (w Polsce 2x drożej niż np w Czechach). Do tego nie jest rozwojowa muzycznie.
A co do reszty tematu to jak najbardziej słuszna inicjatywa. Trzeba pamiętać o swojej historii!
Raz byłem tylko na ich koncercie ale w Holandii, mogę sobie tylko wyobrazić klimat na koncercie w Polsce. Nie wiem jakie ceny są w Polsce za koncerty tutaj zaczynają się od 10 euro, a za Sabaton płaciłem chyba 25 euro w przeliczeniu na tutejsze zarobki to nie jest drogo. O naszych Żołnierzach którzy polegli trzeba pamiętać, ich groby są rozsiane po całym świecie, i można raz w roku przejść się i zapalić znicz, to dużo nie kosztuje, a jak wiele wyraża.