Pierwszy polski komercyjny satelita Światowid zostanie wystrzelony w przestrzeń kosmiczną w kwietniu.
W kwietniu przyszłego roku satelita Światowid weźmie udział we wszystkich testach. Wylatuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i stamtąd zostanie wystrzelony na orbitę, powiedział PAP Grzegorz Zwoliński, SatRevolution COO.
Światowid jest pierwszym polskim komercyjnym satelitą. "Został on zbudowany w całości w Polsce, w oparciu o polskie pomysły technologiczne, od komputera pokładowego do całej struktury" - powiedział PAP Grzegorz Zwoliński, dyrektor operacyjny SatRevolution COO.
Satelita ma wymiary 20 x 10 x 10 x 10 cm. Technologia zastosowana w jego opracowaniu pozwoli Światowidowi robić zdjęcia w świetle widzialnym, co umożliwi obserwację wzrostu poziomu wody, stanu powietrza, zmian pogody.
Pod koniec września satelita został przetestowany w komorze próżniowo-temperaturowej. "Był on wystawiony na działanie niskich i ekstremalnie wysokich temperatur, od -65 stopni Celsjusza do ok. +120 stopni Celsjusza" - powiedział Tomasz Poźniak, kierownik rozwoju SatRevolution.
Celem prowadzonych obecnie prac jest ocena pracy poszczególnych modułów satelitarnych oraz ustalenie, czy nie doszło do uszkodzeń fizycznych.
"Będziemy musieli powtórzyć te same testy, a następnie przejdziemy do testów wibracyjnych, a następnie do testów EMC (kompatybilności elektromagnetycznej)" - powiedział Zwoliński.
Badania wibracyjne przeprowadzane są w celu sprawdzenia, czy satelita przetrwa lot w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety. Innymi słowy, symulowana jest droga Światowida na niską orbitę wokół Ziemi.
Z kolei testy kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) weryfikują, czy włączony satelita z wyłączonym radiem nie będzie zakłócał pracy innych instrumentów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Należy zauważyć, że przez pierwsze pół godziny po wystrzeleniu nanosatelitu w przestrzeń kosmiczną z ISS, komunikacja radiowa z satelitą będzie musiała pozostać wyłączona.
"Testy są wymagane nie tylko przez firmę, która będzie transportować satelitę, ale również przez NASA, ponieważ nasz Światowid będzie wystrzelony z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej" - wyjaśnił dyrektor operacyjny SatRevolution.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do kwietnia 2019 roku urządzenie zostanie dokładnie przetestowane, łącznie z systemami mechanicznymi i elektronicznymi.
Jeśli wszystkie testy zakończą się sukcesem, w kwietniu Światowid poleci do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i stamtąd zostanie wystrzelony na orbitę.
Polacy już kilkukrotnie udowadniali, że liczą się w kosmologii. Trzymam kciuki za inne projekty kosmiczne polaków.
Źródło: PAP - Science in Poland, Google.
Kolejny polski akcent w kosmosie. Miło czytać takie informacje.
Artykuł wyróżniłem głosem MK. Pozdrawiam! :)