Udział Bitcoina w światowym sektorze energetycznym. Wykresy, statystyki, prognoza.

in #polish6 years ago

Według danych z 2017 roku ludzkość zużywa ok 22 000 TWh energii elektrycznej rocznie.
zużycie 01.png

Wynik ten wbrew pozorom nie jest wcale taki duży biorąc pod uwagę iż jest to wyłącznie elektryczność zużywana do zasilania naszych domów jak i różnych przedsiębiorstw. Gdybyśmy zużycie energii chcieli jednak ująć w szerszym stopniu czyli dodatkowo wliczyć wszystkie inne formy w których ją konsumujemy np podczas spalania paliw jeżdżąc samochodami, czy ogrzewając swoje domy zarówno odnawialnymi jak i nie odnawialnymi źródłami energii wówczas okaże się że całkowita światowa konsumpcja energii w 2017 wyniosła nie 22 000 TWh a blisko 160 000 TWh rocznie.

zużycie 02.png

Patrząc na powyższe liczby wiele osób się zastanawia ile procent z tej energii należy wówczas do ludzi kopiących w tym wypadku samego Bitcoina i kiedy procent ten będzie na tyle duży by wpływać bezpośrednio na globalne rynki energetyczne.

Oczywiście nie da się jednoznacznie stwierdzić kto jaki ma sprzęt w swoim domu czy raczej wyspecjalizowanej kopalni ale można go oszacować biorąc pod uwagę aktualne parametry sieci i rentowność samego kopania.

Na dzień 16.08.2018 hashrate sieci Bitcoin wynosi ok 50 EH/s
hashrate.png

Najbardziej rozpowszechniony sprzęt "górniczy" na chwile obecną to Antminer S9 z wydajnością 12,5-14 TH/s zużywający ok 1300 watów. Jak wynika z prostej matematyki 50EH / ~13 TH = ~ 3,85 MLN koparek.
Taka ilość sprzętu pomnożona przez 1300 watów na każdą koparkę da odpowiednio wynik ~ 120 GWh dziennie co w skali roku da zużycie energii na poziomie ~ 44 TWh.]

Wnioski:
Jeśli przyjmiemy że liczymy udział kopalni Bitcoinowych w globalnej elektro-energetyce to można założyć że lekką ręką stanowi on ok 0,2% globalnej konsumpcji energii. Jeśli zestawimy Bitcoinowe górnictwo z globalną konsumpcją wszelako rozumianej energii wówczas okaże się iż Bitcoin stanowi już jej zaledwie 0,027 %.

Czy jest to dużo ?
By wytworzyć 44TWh energii rocznie potrzebujemy około 5 elektrowni jądrowych lub 7 700 wiatraków o mocy 3 MW każdy. Dla porównania Polska zużywa ok 14 TWh rocznie więc Bitcoin na obecną chwilę zużywa blisko 3 razy więcej energii niż cała Polska.

Potencjalny rozwój górnictwa i jego dominacja w sektorze energetyki.

Bez względu na kurs Bitcoina ilość sprzętu podłączana z każdą jego regulacją trudności rośnie w tempie wykładniczym. Oczywiście spory na to wpływ ma tutaj pojawiająca się co jakiś czas nowa generacja sprzętu kopiącego z coraz to lepszą wydajnością. Od momentu wprowadzenia jednak wyspecjalizowanych układów asick na początku 2014 roku coraz to nowsze generacje nie tworzą już przepaści technologicznych i pozwalają uzyskiwać w najlepszym wypadku kilkudziesięciu procentową przewagę nad poprzednikami. W związku z tym często po prostu bardziej się opłaca korzystać ze starszego ale tańszego sprzętu co pozwala na uśrednienie globalnej wydajności mocy obliczeniowej całej sieci.

W 2017 roku całkowity hashrate sieci wzrósł o ok 525% , oczywiście jest to z pewnością zasługą hossy która miała miejsce w tamtym czasie jednak jej zakończenie wcale nie przyczyniło się do spadku zainteresowania wydobywaniem tej waluty. Od początku 2018 roku do dzisiaj 16.08.2018 mimo ciągłych spadków wartości BTC względem USD jego moc obliczeniowa wzrosła o kolejne niemal 300% i ciągle rośnie w tempie 8-10% co 12 dni. (okres regulacji trudności).

hashrate 123.png

Jeśli w ciągu najbliższych miesięcy czy lat hossa na Bitcoinie pojawi się ponownie wówczas nie wykluczone jest iż będzie stanowić on nawet kilka procent światowej konsumpcji energii elektrycznej.

Osobiście uważam że to właśnie konsumpcja energii przyczyni się do pierwszej w historii wyceny dóbr i usług bezpośrednio w walucie Bitcoin. Takie zagranie będzie po prostu lepiej się kalkulować i będzie alternatywą dla samego miningu.

przykład:

Jeśli prowadzę kopalnie zużywającą kilka-kilkadziesiąt GWh energii a cena samej waluty BTC nie będzie na tyle atrakcyjna by przeznaczać tą energię na kopanie wówczas mogę tę energię przeznaczyć na wytwarzanie jakichś innych dóbr w niewielkiej fabryce czy zakładzie który wybuduje obok na wypadek cięższych czasów. Cena każdego towaru mogłaby być wtedy wyceniana w BTC tak by dać nam chociaż niewiele większy współczynnik energii do potencjalnego zysku liczonego w BTC. Rynek który wówczas byłby zainteresowany dobrami które produkujemy dokonywał by natychmiastowego arbitrażu skupując odpowiednie ilości BTC z rynku dopóty dobra produkowane przez nas nie osiągnęły by odpowiedniej ceny względem innych walut.

*identyczny mechanizm ma miejsce w obliczu problemów walutowych danych państw. Jeśli waluta danego kraju w ciągu miesiąca straci o 50% na wartości co nie raz miało miejsce w ostatnich latach to kraje ościenne natychmiast zaczynają import z takiego kraju z racji na dużo korzystniejszy przelicznik walutowy.

Podsumowując:
Aktualny udział Bitcoina w globalnym sektorze energetycznym jest dość niewielki ale jeśli weźmiemy pod uwagę to jaki kapitał się w niego ładuje mimo "pęknięcia bańki" (już kolejnej) i ogólnej depresji na rynku to jestem przekonany że to nie koniec i za parę miesięcy do 2 lat maksymalnie zauważymy większe zmiany i szerszą adopcję wynikającą z coraz to bardziej postępującej żądzy zysku.

Źródła:
https://yearbook.enerdata.net/electricity/world-electricity-production-statistics.html
https://en.wikipedia.org/wiki/World_energy_consumption
https://btc.com/stats/diff
https://bitinfocharts.com/pl/comparison/bitcoin-hashrate.html
http://poznajatom.pl/poznaj_atom/czy_paliwo_jadrowe_jest_bardzi,186/type:ajax/
http://www.entertheroom.pl/life-wiecej/6149-ile-energii-zuzywamy-2

Jeśli tylko Ci się spodobało zostaw upvote i komentarz :) Będę niezmiernie wdzięczny :) Możesz także obserwować mój profil, by nie przegapić kolejnych postów!

Pozdrawiam!!!

"Hodl for life!"

Sort:  

Super artykuł!
Świetne idee!
Jeszcze by się przydało porównanie do "tradycyjnego" systemu finansowego...

*jeśli chodzi o zużycie energii - te wszystkie serwery banków, system transakcyjne, koszt paliwa do przewozu gotówki itp itd..

A i nie zapominajmy jeszcze o coraz efektywniejszych urządzeniach

Wolałem się skupić na aspekcie energetycznym. Kwestie nowszego sprzętu też uwzględniłem jednak wciąż firma która deklarowała że go ma jakoś się z tym nie obnosi wiec nie wiadomo czy to nie był scam.

Congratulations @bitcoinpl! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of posts published

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!