Analiza Techniczna Rynku Kryptowalut #6
Witam Was jak co tydzień i życzę, żeby dzisiejszy poniedziałek stał się dla Was i dla mnie zapowiedzią udanego tygodnia handlowego!
Na wstępie dziękuje Wszystkim, którzy wzięli udział w ankiecie na profilu Facebook – Altcoin Polska. W pierwszej piątce ankiety znalazły się: XRP, ETH, BNB, IOTA i TRX. Jeśli chcielibyście, żebym przeanalizował inne kryptowaluty, zapraszam do wzięcia udziału w ankiecie w nadchodzącym tygodniu. Oczywiście nie zabraknie takich walorów jak BTC czy Dominacja BTC. Bez tego nie siadam nawet do wykresu 🙂 Jako, że podstawy mojej analizy znacie już z poprzednich edycji, skupimy się nie tylko na spojrzeniu długoterminowym, ale także na sytuacji bieżącej. Jeśli wśród Was są osoby, które jeszcze nie wiedzą, w jakiej fazie cyklu znajdują się opisane walory, odwołuję do zapoznania się z moimi analizami od początku ich publikacji.
Jeszcze jedno, zanim zaczniemy:
Zgodnie z prośbami, które przesyłacie w mailach, każdy wykres z mojej analizy zawiera podpis z linkiem, abyście mogli bez trudu powiększyć obraz i przeanalizować sytuację.
Przejdźmy zatem do analizy:
BTC.D
Dominacja Bitcoina maleje i wszystko dzieje się zgodnie z założonym wcześniej scenariuszem. Na rysunku zaznaczyłem strefę wsparcia, zbiegającą się z mierzeniami 38,2 i 41,4 Fibo. Indeks do tego miejsca powinien dojechać bez przeszkód. Widać, że bardzo ładnie respektowana jest linia trendu spadkowego. Dopiero po osiągnięciu przedstawionego pułapu będziemy tworzyć kolejne projekcje.
Wniosek? Waluty alternatywne jeszcze chwilę będą zdobywać przewagę w udziale w rynku, a jednak na tym etapie jest to zwyczajna korekta dla dalszych wzrostów dominacji BTC.
Wykres BTc.D od Trading View
https://pl.tradingview.com/chart/BTC.D/fBcMukFm/
BTC
Sam Bitcoin, mimo ostatnich wzrostów nadal podąża na południe w ujęciu długoterminowym. W poprzednich analizach wspominałem, że każdy wzrost ceny będzie przeze mnie uznawany jako korekta trwającego trendu spadkowego. Przypominam, że najważniejsze klastry geometryczne wyznaczające zatrzymanie korekty nie zostały osiągnięte. Cena zatrzymała się jednako na mocnym wsparciu z interwału tygodniowego i powstał tzw „niedokończony interes”. Czekamy na zrealizowanie się korekty i dalsze spadki. Dawałem 5 % szans scenariuszowi wzrostowemu, gdyby na interwale tygodniowym wrysowała się formacja gwiazdy porannej. Tak się jednak nie stało. Dokąd zatem może dotrzeć korekta? Nie jest to szczególnie istotne z punktu widzenia Tredera czy Inwestora, który podejmuje ruchy od szczytu do dołka lub odwrotnie, a rzadko dołącza do rynku w środku tworzenia się trendu.
Dodatkowo analizy wewnętrzne mają o wiele słabszą moc i sprawdzalność. A jednak spróbujmy to zobrazować na wykresie. Pierwsze ograniczenia dla wzrostów ceny zaznaczyłem przerywaną linią. Jest to opór wynikający, który wcześniej stanowił wsparcie dla ceny. Dalej, linia trendu spadkowego oznaczona kolorem czerwonym. Gdyby cena jakimś cudem pokonała tę linię i utrzymała się powyżej minimum 1 dzień, rozważyłbym zmianę mojej projekcji na dalsze wzrosty. Na to jednak zdecydowanie za wcześnie.
Zanim jednak wyżej wymienione poziomy zostaną osiągnięte warto przyjrzeć się wykresowi jeszcze bliżej. Na wykresie, w interwale 4h zaznaczyłem miejsce do którego powinny dojechać spadki zapoczątkowane 11.10.2019r. Mamy tu skrzyżowanie istotnego dla ceny, stosunku utrzymania korekt 1:1 ( błękitny prostokąt ) z mierzeniami 61,8 i 66,7 Fibo (dwie, niebieskie linie ). Jeśli spadki rozciągną się odpowiednio w czasie, istnieje szansa na dotknięcie linii trendu wzrostowego oznaczonej kolorem zielonym. Z tego miejsca powinien nastąpić kolejny wzrost, który jak pisałem wcześniej, nadal traktuję jako korektę trendu spadkowego w ujęciu długoterminowym. Obecnie nie podejmuje, żadnych decyzji handlowych. Od 06.09.2019 nadal prowadzę swoją pozycję na SELL.
Bitcoin analiza
Wykres BTC od Trading view
https://pl.tradingview.com/chart/XBTUSD/9wmuL5rr/
BNB
Binance Coin to obecnie mój faworyt w wyścigach. Kto widział poprzednie analizy wie, że oczekuję fali trzeciej wyższego rzędu 🙂 I choć wyznaczony przeze mnie klaster nie zatrzymał ceny, to udało się tego dokonać kolejnemu z poziomów zatrzymania trwającej korekty. BNB będąc nieco zależnym od ruchów związanych z BTC wyrysował przepiękną formację gwiazdy porannej na interwale tygodniowym. Jako, że stało się to idealnie na poziomie 1,272 Fali C kończącej korektę pędzącą całej fali drugiej. Mogę uznać , że zaczyna nam się duuuuuuża trójka wzrostowa. PS: w tym miejscu muszę dodać, że osobiście zmobilizowałem się do założenia konta na giełdzie Binance i już poczyniłem swoje zakupy w okolicach 15-17 USD. Jako mądry i świadomy inwestor utrzymuje Stop Loss na poziomie ok 12.5 USD i taką stratę dopuszczam na swoim kapitale. Gdybym nie zdążył zrobić Buy to poczekałbym na test owej formacji, który zawsze nadchodzi a jego minimum to 50% całego impulsu wzrostowego.
Wykres BNB od Trading View
https://pl.tradingview.com/chart/BNBUSD/ugzI6abh/
To nie koniec analizy BNB, żeby potwierdzać rozpoczynające się wzrosty przeanalizujmy parę BNBBTC, bo przecież logiczne jest, że jeśli cena BNB miała by rosnąć a BTC spadać to na wykresie BNBBTC też powinniśmy mieć ładną strukturę zapowiadającą wzrosty. Na wykresie oznaczyłem wzorową korektę prostą (ABC) z idealnym zakończaniem na klastrze geometrycznym, potwierdzoną formacją wzrostów w mocnym interwale tygodniowym. Co prawda nadal brakuje overbalanceu fali C a jednak mam już 80-90 % przekonania, że Binance coin zdominuje swoim udziałem BTC. Gdybym się mylił, cena testując oznaczoną formację mogła by dojechać do kolejnego poziomu zatrzymania korekty – 66,7 oznaczonego niższą linią niebieską. Tam uznałbym drugie miejsce do zakupu BNB za BTC. Trochę niżej znajduje się poziom 70,7 którego osiągnięcie zniszczyło by moją analizę. Na razie jednak nic nie wskazuje, żeby ten negatywny scenariusz mógł się zrealizować. A więc ….. :):):)
Wykres BNB od Trading View
https://pl.tradingview.com/chart/5AiJ3DlY/
ETH
Z ETH sytuacja jest trochę trudniejsza. Z poprzednich analiz wiecie, że cena robi, a może nawet już zrobiła pierwszą fale korekty oznaczoną jako głębokie A. Trudno jest ocenić czy tak na prawdę spadki fali A już się zakończyły. Na pewno brakuje tu overbalanceu, pełnej struktury wewnętrznej fali V, oraz formacji wzrostów na wyższym interwale. Dlatego w tej chwili mogę spojrzeć na ETH tylko w ujęciu krótkoterminowym.
Ostatnie wzrosty zatrzymały się idealnie na poziomie 61,8 poprzedniego impulsu spadkowego. Dodatkowo ruch ten był trójfalowy a więc wzorowy dla struktury korekty. Mogło by to oznaczać, że cena będzie podążać w dół, żeby osiągnąć nowy dołek, ale……gdy przyjrzymy się bliżej wykresowi zobaczymy idealnie podążający trend wzrostowy, oznaczony zieloną linią oraz zachowany stosunek korekt 1:1 – sytuacja iście trendowa. Dla mnie pierwszym sygnałem, że wybity zostanie nowy dołek będzie przełamanie stosunku korekt oraz zejście poniżej zielonej linie trendu. W przeciwnym razie utrzymuję, że trwający jako korekta – ruch wzrostowy będzie pogłębiał swoje wzrosty, ale nadal będzie to korekta, przed dalszym spadkiem kończącym dużą falę A. Wiem, że może to być dla Was mocno skomplikowane a jednak na samym początku znaczyłem, że łatwo nie będzie. PS na pewno ważnym ograniczeniem dla wzrostów ceny będzie strefa podaży oznaczona żółtym polem ( interwał tygodniowy ).
Wykres ETH od Trading View
https://pl.tradingview.com/chart/ETHUSD/5o3mwnEz/
XRP
Niewiele zmieniło się od ubiegłotygodniowej analizy. Na interwale tygodniowym, w ślad za innymi altcoinami rysuję się formacja wzrostów, ale w tym przypadku ma ona mniejsze znaczenie ponieważ nie odbywa się to w żadnym istotnym układzie geometrycznym. Wskaźnik RSI również nie jest zadowalający. Co prawda linia trendu spadkowego została wybita, to ostatni, oznaczony trend wzrostowy oraz poprzednie wsparcie a teraz opór stanowią istotne ograniczenie dla wzrostów.
Uznaję, że wyjście górą z obu stref będzie pierwszym sygnałem do dalszych wzrostów . W tej chwili jest to poziom ok 0,29 USD. Poza tym znacie już moją strategię długo terminową dla XRP z poprzednich analiz. Trochę wygląda to tak, jakby BTC ze swoją olbrzymią dominacją miał pociągnąć XRP w górę, gdy tylko sam dojrzeje do dalszych wzrostów.
Wykres XRP od Trading View
https://pl.tradingview.com/chart/XRPUSD/j38qRw9y/
IOTA i TRX
Te dwa walory przeanalizujemy w materiale wideo, który od bieżącego tygodnia będzie publikowany oddzielnie i ukaże się nieco później. Zapraszam zatem, do oglądania !
Od Redakcji (niespodzianka obiecana w tytule:))
No właśnie:) Jeśli czujecie niedosyt w związku z brakiem analizy w formacie video już spieszymy Was uspokoić. Od bieżącego tygodnia postanowiliśmy przyglądać się rynkowi w nieco odmienny sposób.
Po miesiącu lektury analiz Jurka S. z pewnością już wiecie, że jest skuteczny. Damy mu zatem wyszaleć się na dobre. Jurek bardzo intuicyjnie „wyczuwa pismo nosem”, dlatego raz w tygodniu będzie dostarczał Wam materiał video w chwilach, kiedy jego zdaniem na wykresach będzie rysować się jakaś interesująca sytuacja.
Raz w tygodniu Czytelnicy Bithub otrzymają zatem ekskluzywny materiał video, dzięki któremu będziecie mogli patrzeć na rynek tu i teraz – dokładnie w chwilach, gdy będzie działo się coś ważnego.
O publikacjach video będziemy informować Was na naszym profilu na Facebooku oraz, rzecz jasna – na YouTube. W związku z powyższym warto kliknąć na obydwu platformach „Obserwuj” i „Subskrybuj„, abyście nie przegapili żadnego materiału.
Trzymajcie rękę na pulsie!
Oto link do playlisty, gdzie możecie obejrzeć ostatnio opublikowane video:
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.