Ranking kryptowalut sierpień 2019

in #polish5 years ago

bh3.png

Sierpień przyniósł na rynku bitcoina wiele emocji, choć nie były one związane, tak jak poprzednio, z niezahamowanym rajdem kursu kryptowaluty w górę wykresu cenowego. W najlepszym momencie sierpnia bitcoin był wyceniany lekko ponad 12 200 dolarów a miesiąc kończy pod dziesięciotysięczną kreską. Pomimo faktu, iż znów mamy do czynienia z czterocyfrową wyceną, „król kryptowalut” doświadcza wielu komentarzy odnośnie dalszego, możliwego przebiegu wydarzeń. Tym samym nie ulega wątpliwości, że aktualna sytuacja na rynku cieszy poniekąd traderów i analityków, którzy prześcigają się w śmiałych projekcjach na przyszłość.

Z ważniejszych wieści z branży, które dotarły do nas w sierpniu warto odnotować, że miał miejsce halving Litecoina, nowe ciekawe wątki na linii wojny gospodarczej USA-Chiny. Poruszaliśmy również tematy chińskiego stablecoina, długo wyczekiwanej premiery Bakkt, scamu Plus Token. Jednym z ciekawszych tematów, które przykuły Waszą uwagę, była kwestia ujawnienia się kolejnego „niedoszłego” Satoshiego Nakamoto, na którym zarówno Wy, jak i wszystkie światowe media i komentatorzy nie zostawiły przysłowiowej „suchej nitki”. W sierpniu doszło także do skazania Craiga Wrighta, które bardzo żywo komentowaliście.

Z ciekawszych artykułów, które z wielką chęcią czytaliście w sierpniu, a być może jeszcze nie wszyscy zdążyli lub mieli okazję to historia logo Bitcoina oraz opowieść o bitcoinowym bogactwie.

Jeżeli chodzi o warte odnotowania wydarzenia na naszym rodzimym, polskim rynku, warto wspomnieć o upadłości Coinroom, wypowiedzianej umowie Igorii Trade przez BOŚ, czy sprawie Omega Best.

Jednakże największą popularnością w sierpniu cieszył się na naszych łamach tekst, który zdaje się mocno poruszył Waszą wyobraźnię: https://bithub.pl/wiadomosci/bitcoin-za-1/

A teraz przejdźmy do Rankingu Kryptowalut BitHub za sierpień 2019 roku.

Metodologia rankingu

Ranking kryptowalut sierpień 2019 bazuje na trzydziestodniowym wolumenie. Dzięki temu włączamy do zestawienia projekty o największej „popularności” w danym miesiącu, czego z kolei nie odzwierciedla wartość ich kapitalizacji. Pozwala to na uzyskanie przez ranking „płynności” oraz uwzględnianie w nim co miesiąc innej struktury kryptowalut. Dane do rankingu pochodzą z portalu coinmarketcap. Tradycyjnie przedstawiamy stopy zwrotów 30 wirtualnych walut z ostatniego miesiąca, z wyłączeniem stablecoinów.

Zestawienie 30 kryptowalut o największym trzydziestodniowym wolumenie wraz z kapitalizacją na dzień 31 sierpnia 2019 (dane w miliardach $)

bh1.png
bh2.png

Kurs BTC

Bitcoin rozpoczął miesiąc na poziomie lekko ponad 10 000$. W ciągu kolejnych dni utrzymywał wycenę w przedziale 11 000 – 12 000$ aby ostatecznie osiągnąć 12 205$ dnia 6 sierpnia. W kolejnych tygodniach kurs bitcoina został uwięziony w konsolidacji 9600 – 11 000$. Końcówka miesiąca, jak wiemy, to już czterocyfrowa wartość króla kryptowalut, który miesiąc sierpień zamknął na wartości 9630,66$.

Kapitalizacja rynku kryptowalut

Po czerwcowym rekordzie w wysokości 330 000 000 000$ i maksymalnym poziomie z 10 lipca w wysokości 357 000 000 000$, rynek w sierpniu odnotował najwyższy stopień kapitalizacji blisko 318 000 000 000$ na początku miesiąca. Ostatecznie rynek zakończył miesiąc sierpień ustanawiając kapitalizację na poziomie 248 000 000 000$.

Kapitalizacja z wyłączeniem BTC

Dominacja rynkowa BTC

W lipcu dominacja bitcoina wzrosła z lipcowego poziomu 65% do ponad 69%

Zmienność % BTC/USD

W przeciągu ostatnich 30 dni, zmienność kursu bitcoina sukcesywnie zmniejszała się z 5,37% na początku miesiąca do okolic 3,5%.

Dzienna liczba transakcji

W sierpniu dzienna liczba transakcji BTC poruszała się z horyzontalnym zakresie między 270 a 370 tysięcy. W trzecim tygodniu miesiąca ten zakres zmniejszył się i zawierał między wartościami 288 a 340 tysięcy. Na koniec sierpnia odnotowaliśmy tendencję zwyżkową do blisko 350 tysięcy transakcji.

Wysokość opłat transakcyjnych

Google Trends – frazy:

  • Bitcoin

Liczba wyszukiwań hasła Bitcoin utrzymywała się w sierpniu w miarę na stałym poziomie, aby na koniec miesiąca znaleźć się na wysokości blisko 75 pkt. Biorąc pod uwagę czynniki geograficzne, fraza bitcoin po raz kolejny była najpopularniejsza w Nigerii. Na kolejnych miejscach uplasowały się Republika Południowej Afryki, Brazylia, Austria i Ghana.

  • kryptowaluty

Zainteresowanie frazą „kryptowaluty” było w sierpniu na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o nasz kraj!

  • blockchain

W sierpniu największe zainteresowanie wyszukiwaniem hasła blockchain zanotowano w Nigerii. Zaskakująco, na drugim miejscu pojawiły się Chiny, które od lidera dzieliło niecałe 20 punktów.

Liczba Bitomatów

Liczba bitomatów na koniec sierpnia wyniosła 5487. To o 146 więcej niż w lipcu. Sektor bitomatów nie zwalnia tempa. Przyczynia się do tego rosnąca popularność tych urządzeń w krajach rozwijających się lub dotkniętych trudną sytuacją gospodarczą.

Bitomaty to dla wielu osób najprostszy sposób, aby kupić lub sprzedać kryptowaluty. Dzięki temu wzrasta ich adopcja, a Bitcoin staje się bliższy opinii publicznej. Co więcej, bitomaty są dla niektórych możliwością uniknięcia wysokich podatków dotyczących inwestycji w wirtualne waluty.

Komentarze sytuacji rynku kryptowalut sierpień 2019

JPK Traders:

Minął sierpień a w raz z nim wakacje i inwestorzy z niecierpliwością wyglądają już powoli większych ruchów na wykresach kryptowalut. Kapitalizacja rynku kryptowalut wynosi w chwili obecnej 1 002 847 503 381 zł a dominacja Bitcoina przekracza 68%.


Cena Bitcoina porusza się cały czas w zakresie konsolidacji. Początek i koniec miesiąca dla BTC, to niemalże ten sam poziom cenowy. Cena w ciągu tego miesiąca powędrowała w górę do 12 000 $ po czym spadła znowu w kierunku dolnego ograniczenia konsolidacji. Jest to poziom 9 400 $. Widzimy że na rynku na chwilę obecną nie ma dominacji ze strony kupujących ani ze strony sprzedających. Niemniej jednak miesięczna świeca zamyka się długim górnym cieniem. Sugerować ona może zapowiadające się spadki. Dzienna świeca zaś na chwilę obecną odrzuca poziom 9 400 $ i tym samym odrzuca wcześniej wspomniane wsparcie. Musimy poczekać na dalszy rozwój sytuacji aby podjąć jakiekolwiek decyzje.