Troche przemyśleń na temat cyberbezpieczeństwa.

in #polish7 years ago

Czy waszym zdaniem długie generowane hasła zapewniają 100% bezpieczeństwa ? Bo moim zdaniem nie zawsze. Co z tego, że złamanie takiego hasła jest praktycznie nierealne skoro czasami może się to okazać nawet nie potrzebne? Warto się nad tym zastanowić choćby dlatego, że w przypadku utraty naszego hasła do konta steem nie da się już nic zrobić - przepada !

317caaf31ef7c489e2e552095d7c714590b4d4c4.jpeg

Ciężko jest zapamiętać długi ciąg przypadkowych znaków, a zapisując nasze hasło w przeglądarce dajemy otwartą furtkę dla kogoś kto ma dostęp do naszego komputera chociażby fizycznie. Przepisać tak długi "wyraz" z kartki to też nie lada wyzwanie. Znając życie wielu z was i tak zapisuje to poprostu - w notatniku. Wtedy nie ma mowy o bezpieczeństwie. Po co nam szyfrowanie SSL skoro i tak ktoś zapisze to w notatniku. Hacker jest w stanie zebrać część niezbędnych danych z portali społecznościowych, takich jak: pseudonim/login, e-mail, numer telefonu. Są do tego nawet specjalne programy (np. maltego) Wtedy wystarczy już tylko zarazić nasz komputer, albo już jesteśmy zarażeni.

af.jpg

Hakerzy mają wiele możliwości na wyłudzenie danych. Istnieją specjalne systemy operacyjne w których na start dostajemy wszystkie niezbędne narzędzia np. Kali linux. Wiekszość z nich jest ogólno dostępna i właściwie każdy może to pobrać. Owszem potrzebna jest też konkretna wiedza ale nawet to można obejść. Istnieją specjalne skrypty które sprowadzają hackowanie do klikania numerków na klawiaturze i uzupełniania danych. Wtedy potrzebna jest wyłącznie podstawowa wiedza i troche sprytu. Bez problemu możemy stworzyć własnego wirusa w kali linux. Możemy też wygenerować specjalny link, w który wystarczy kliknąć i mamy przypał. Nie każdy wie jak łatwo jest przejąć kontrolę nad naszym komputerem, szczególnie dla tych "bardziej wprawionych" Jeśli dalej masz wątpliwości to możesz nawet znaleść dokładne poradniki na YouTube. Tak, w niektórych przypadkach hackowanie jest bardzo proste ! Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że czasami wystarczy chwila nieuwagi i nasze dane trafiają do atakującego. Wtedy metodą prób i błędów oszust bierze co chce.

sgd.jpg

Dobry antywirus to podstawa ale to nie wystarczy. Ludzie bywają naiwni i czasami ujawniają wszelkie niezbędne informacje atakującemu tak po prostu. Cyberprzestępcy mogą być bardzo przebiegli i kreatywni. Socjotechnika, phishing i niczego niespodziewający się ludzie, to wystarczy i żaden szyfr lub antywirus nie pomoże. Wielokrotnie zdarzały się przypadki wyłudzenia wrażliwych danych od osób pracujących na przykład w biurze.

Z tego miejsca chciałbym wam polecić bardzo ciekawe portale o tematyce bezpieczeństwa w sieci:
www.niebezpiecznik.pl oraz www.zaufanatrzeciastrona.pl

Znajdziecie tam wiele informacji na temat ataków i jak w ogóle działają cyberprzestępcy. Jest tam pełno ciekawostek i porad jak nie dać się zhackować oraz wiele więcej.

Co myślicie na ten temat ? liczę na wasze komentarze. Jak się podobało to możesz dać nawet upvote ale nie musisz :)

Sort:  

[BOT] Witamy crazyasshole na #polish, tagu używanym przez Polaków do publikacji polskich treści w ekosystemie Steem (np. Steemit czy Busy). W ekosystemie Steem wspiera się oraz nagradza się nową i autorską twórczość.

  • Plagiaty oraz kopiowanie cudzej twórczości są niemile widziane przez społeczność i mogą doprowadzić do ukrywania wszystkich publikowanych postów danego użytkownika.
  • Wszelkie szczegóły związane bezpośrednio z twoim kontem i twoimi postami znajdują się na steemd.com.
  • Posty zawierające takie rzeczy jak nagość, pornografia, wulgaryzmy czy przemoc powinny zawierać dodatkowo tag #nsfw (Not Suitable/Safe For Work).
  • Wiele ciekawych i bardziej szczegółowych informacji można przeczytać w FAQ dla zupełnie początkujących użytkowników Steemit.
  • Parę dobrych praktych na temat zachowania na steem przeczytasz tutaj.
  • Posiadamy polski serwer Discord.
  • Istnieje polski kanał na oficjalnym czacie, który wymaga osobnej rejestracji.
  • Jeżeli chcesz ładnie formatować swoje posty, to spójrz na poradnik stworzony przez społeczność Markdown.
  • Przegląd wydarzeń i informacje o polskich, steemowych tagach, możesz znaleźć na @kurator-polski.
  • Lista wszystkich tagów wykorzystywanych przez polskich użytkowników znajduje się tutaj
  • Tutaj uzyskasz parę informacji nt. wspierania danych tagów tematycznych przez kuratorów.

Świetny post, chętnie poczytałbym coś więcej więc wiesz co robić :)

Zobaczymy co da się zrobić :)