👉 W szponach Modliszki Ducha! Zobaczcie, jak wygląda! 👻

in #polish4 years ago (edited)
Nie samą kuchnią człowiek żyje (choć pewnie by mógł), dlatego dziś pokażę Wam co robię jak nie stoję za garami. Ostatnio mam w końcu trochę czasu dla siebie, czuję chęć tworzenia i mogę sobie pozwolić na jakieś hobby (a nawet kilka). Jednym z nich jest hodowla modliszek. Mam u siebie kilka różnych gatunków, które codziennie doglądam i będąc szczerym bardzo mnie to odpręża. Nie wiem dla czego, ale korzystam. 😁



A zaczęło się to dość dziwnie kilka miesięcy temu...
Moja dziewczyna obudziła mnie przestraszona i powiedziała, że "COŚ" jest w zlewie! Wstałem niechętnie, zajrzałem pod kran, a tam modliszka! Dodam tylko, że mieszkamy na trzecim piętrze, a balkon mieliśmy zamknięty. Skąd się tam wzięła nie wiem, ale nie wierzę w przypadki, więc podjąłem temat! W dwie godziny ogarnąłem podstawy z neta, zorganizowałem pojemnik, wystrój i szamę dla nowego lokatora. No i wpadłem po uszy! 🤣

Zacząłem czytać co raz więcej, oglądać zdjęcia, dołączyłem do kilku grup na FB i po kilku dniach miałem już terrarium i byłem szczęśliwym posiadaczem 10 sztuk gatunku, który pokazuję Wam dziś na fotkach.



Nazwa gatunku to Phyllocrania Paradoxa, zwana też Ghost Mantis, a po naszemy Modliszka Liściogłowa. Jest to gatunek bardzo prosty w "obsłudze", polecany początkującym, a że byłem w zasadzie zielony w temacie to właśnie od niego zacząłem swoją przygodę.

Modliszki z tego gatunku można spotkać na Madagaskarze i ogólnie w Afryce subsaharyjskiej. Można hodować je w temperaturze pokojowej (ok. 24-26*), ale najlepiej czują się w okolicach 28*, dlatego przydaje się mata grzewcza.
Samice dorastają do ok. 7cm, samce są nieco mniejsze ok. 5,5 cm, widoczny jest między nimi bardzo duży dymorfizm płciowy i dorosłe osobniki obu płci bardzo się od siebie różnią. Samice są... dosadne, mają duże odwłoki, są bardziej masywne, natomiast samce są mniejsze i bardziej smukłe. Kiedy samce osiągają dorosłość (imago) wyrastają im piękne, długie czułka, którymi wabią samice. Zobaczcie jak wygląda dorosła parka tego gatunku:


Samiczka



Samiec


Co ciekawe, dorosłe formy zupełnie nie przypominają wyglądem (i wielkością) młodszych osobników. Na zdjęciu poniżej widać dorosłego samca (imago), samiczkę jedną wylinkę przed dorsłością (sub-imago), oraz samca w stadium L5. Co ciekawe, wszystkie te sztuki pochodzą z jednego kokonu. Ten gatunek charakteryzuje się tym, że poszczególne osobniki pomimo tych samych genów, mogą osiągać dorosłość w zupełnie innym czasie. Nie ma na to wpływu temepratura, rodzaj karmówki czy wilgotność.





Samiczka sub-imago


Jeżeli chodzi o dietę nie jest to gatunek wybredny. Najbardziej naturalnym pokarmem są muchy, świerszcz bananowy, karaczan turecki ale nie pogardzą w zasadzie żadnym robalem, który nie będzie zbyt duży.
Przed osiągnięcem dorosłości modliszki trzymamy w plastikowych pojemnikach z wentylacją boczną i siatką na górze. Co ważne, nie umieszczamy tam żadnych gałęzi ponieważ modliszka w czasie wylinki (linieje do góry nogami), może o nie zahaczyć i skończyć zdeformowana lub nawet martwa. Wylinka to dla modliszek ciężki czas. Zaraz po niej mają "kosystencję żelka" i są bardzo podatne na wszelkie urazy. Potrzebują około 48h żeby "stwardnieć" i dojść od siebie.

Kiedy osiągną dorosłość (kilka miesięcy w zależności od gatunku) można je zaprezentować jak należy i przygotować terrarium z wystrojem. Dla mnie to jeden z najciekawszych aspektów i wkręciłem się w to na tyle, że sam zacząłem sklejać i aranżować terraria, a pierwsze samodzielnie wykonane wygląda tak:



Dla jednej z mojej samiczek sprowadziłem kawalera z innego kokonu i powiem Wam, że mam już pierwszy kokon! Dziś lub jutro trafi do inkubatora i za kilka tygodni powinny pojawić się pierwsze młodziaki! Bardzo mnie to cieszy, bo chyba dla każdego hodowcy to moment wyjątkowy. A oto dumni rodzice:






Dajcie znać w komentarzach czy chcielibyście dowiedzieć więcej o innych gatunkach i ogólnie hodowli modliszek? Jeżeli tak, to chętnie skrobnę coś dla Was w wolnej chwili bo baaaaaardzo się w to wkręciłem. Zdjęcia są co prawda robione dziurawym klapkiem, ale mam nadzieję, że i tak można zobaczyć na nich coś ciekawego. 😉

Jak pisałem wyżej, ostatnio jest wena, więc spodziewajcie się ode mnie nie tylko przepisów! Planuję posty o innych moich hobby - w kolejce już czeka zarabianie online (bo wyniki mam w tym roku całkiem fajne), pokemony (bo gram od początku i robię tygodniowo sporo kilosów), ale najpiew chętnie się dowiem, co sądzicie o mini-cyklu o modliszkach? Dajcie znać w komentarzu! Jeżeli macie jakieś pytania na temat tych stworów, to też walcie śmiało!


Piooooona! 😎
Sort:  

Fajne potwory z nich. Terraria też super... szcególnie ta gałąź z mchem.
Raz w życiu widziałam taką małą na żywo jak probowałam obfocić mech. A ta gapi się na mnie. Myślałam, że zawału dostanę :D

A zrobiłaś jej chociaż jakąś mini-sesję czy czmychnęłaś w popłochu? 😜

Dzięki Ewka za upvote! 🤜🤛

Zdrobiłam! A jakże. Nie czesto widze takie cuda :)

Mantis on stick.jpg

Mantis 1.jpg

Poznaję tę koronę! Bardzo podobne do Sibylla Pretiosa, mam dwie małe sztuki - strasznie szybkie diabełki 😜

E31F0321-DE11-47FD-A0AF-E4C6B4AEDED6.jpeg

34A053F1-ED13-4891-851C-506C303760CF.jpeg

Mogę zapytać gdzie ją znalazłaś? Bo to też afrykańskie klimaty 😁

Jejku jakie maleństwa! No ta moja była troszkę większa.
W Portugalli. Prawie Afryka.
O mniej wiecej tu:

Capture.JPG

No to na statku daleko nie miały :D
Fajne foteczki tak w ogóle, dobrze sie zgrał ten potworek i tło :D

A to ciekawe, że tak sobie żyła na polanie ta jedna. Myślałam, że te to normalnie tu występują. Więcej nie widziałam. Może uciekła komuś z domu :)

Dzięki!

Manually curated by the Qurator Team. Keep up the good work!

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.12
JST 0.032
BTC 66940.80
ETH 3122.88
USDT 1.00
SBD 3.77