Co dobrego dają nam pszczoły? Czyli kilka słów o produktach pszczelich.

in #polish6 years ago

insect-3330060_1920.jpg

Post powstaje w ramach "Projekt 365 dni"




Witajcie!



Cześć! Dzisiaj przedstawię wam produkty, które wytwarzają pszczoły podczas swojego pracowitego, ale krótkiego życia. Trzeba tutaj powiedzieć o tym, że nie każda pszczoła zajmuje się w ulu tą samą czynnością. Wszystko zależy od wieku, ale o tym opowiem niedługo.

Krótko o Projekcie 365 dni:


“Projekt 365 dni” jest projektem, który będzie realizowany na moich kontach. Przedsięwzięcie zakłada powstanie 365 postów, które będą ukazywały się codziennie na konkretnym koncie. Posty będą się ukazywały na kontach @mizej , @mizej-studio oraz @pl-pszczelarstwo. Projekt rozpoczyna się 1 stycznia, a kończy 31 grudnia 2019 roku. Treści będą oznaczane tagiem #365dni oraz będą reblogowane na specjalnie do tego stworzonym koncie @projekt365dni

Miód


Każdy wie czym jest miód, a przynajmniej wie jak smakuje. Czym jest tak naprawdę miód? Miód jest to produkt powstający poprzez połączenie specyficznych wydzielin i substancji pszczoły wraz z żywymi częściami roślin lub odchodów owadów ssących rośliny. Pewnie większość z was teraz odraziło to, że pszczoły robią miód z odchodów. Powiem więcej- ludzie to jedzą. I nie odrażajcie się od razu do miodu. Miód zrobiony z odchodów to miód spadziowy, ale o rodzajach miodów będę opowiadał innym razem. Chciałbym dodać tylko, że taki miód jest bardzo smaczny, ale smakiem bardzo odbiega od innych miodów.

Zdjęcie miodu




Wosk pszczeli


Wosk pszczeli to wydzielina gruczołów woskowych robotnicy. Największą efektywność w wytwarzaniu ma robotnica, która ma ok. 10 dni, o czym także napiszę wkrótce. Ciekawostką jest to, że pszczele rodziny w Polsce wytwarzają rocznie nawet 0.5 Kg wosku.

Zdjęcie wosku



Pyłek kwiatowy


Pyłek kwiatowy jest przynoszony do ula na tzw. obnóżach. Czym są obnóża? W uproszczeniu można powiedzieć, że obnóża to koszyczki znajdujące się na trzeciej parze nóżek pszczoły. Jak zapewne się domyśliliście to pszczoła nie “nakłada towaru” do tego koszyczka. Pyłek przyczepia się samoistnie po wylądowaniu na kwiecie.

Pszczoła na kwiecie z zapełnionymi obnóżami



Pierzga

Zapewne spotkaliście się z tym słowem po raz pierwszy. Ja sam nie wiedziałem o jego istnieniu do czasu gdy nie zacząłem interesować się pszczołami. Pierzga jest produktem, który tworzą pszczoły, aby wykarmić swoje potomstwo. Składa się on z pyłku kwiatowego i miodu. Wszystko jest łączone oraz trawione przez ślinę pszczoły. Następnie taka pierzga “ubijana” jest w komórki w ramce. Pierzga jest bombą witaminową.

Zdjęcie pierzgi




Propolis



Propolis jest to produkt wytwarzany poprzez przetworzenie substancji żywicznej przez pszczoły. Substancja ta jest kleista i ciągliwa, co pszczółki wykorzystują do wypełniania szczelin w gniazdach.

Zdjęcie propolisu



Mleczko pszczele


Mleczko pszczele nazywane jest nazywane często eliksirem młodości. Stosowana przez pszczoły jest jako część pokarmu do wychowu robotnic oraz jako całość pokarmu do wychowu królowych. Tak, tylko to decyduje o tym czy z kokonu wyjdzie królowa czy robotnica. Piękne, co nie? Tak jak piękna jest przyroda tak piękne są ceny mleczka. Za takie mleczko możemy zapłacić nawet 100 zł dostając za to 50g tego produktu.

Zdjęcie mleczka pszczelego






Film na dziś:



Sort:  

Nigdy nie myślałem o miodzie jako o wyrobie z odchodów... Na szczęście specjalnie mnie to nie obrzydziło :)

@kusior Haha! Dobrze, że Cie to nie obrzydza. Pamiętaj jednak, że tylko niewielka część miodów jest wytwarzana przez pszczoły z odchodów. W sklepach rzadko spotyka się prawdziwe miody, a o miodów spadziowych na próżno szukać na półkach większości sklepów.

Jeżeli w ofercie występuje miód często jest on wielokwiatowy (czyli z wszystkiego i z niczego), a na etykiecie jest napisane "Produkt został wyprodukowany na terenie UE lub poza nią". Oznacza to, że najprawdopodobniej dostaniemy miód, którego 99% zawartości pochodzi z Chin, które są potęgą w wytwarzaniu miodu. Stało się tak po 1880, kiedy to sprowadzono do Azji najwydajniejszą pszczołę pochodzącą z Europy. Mowa tutaj o Apis melifera. Niestety miód sprowadzany z tamtych terenów nie jest tak dobrej jakości jak nasze lokalne miody.

Nie porównując cen zawsze zachęcam do kupna miodów od pszczelarzy z naszych terenów.

Pozdrawiam i dziękuję za komentarz :)

Dzięki za te wszystkie informacje!

Twój post został podbity głosem @sp-group. Kurator @julietlucy.

Dziękuję za docenienie moich treści.
Pozdrawiam :)

perła-odnaleziona.jpg

#PL-ZWIERZETA: Ten post został uznany za wysokiej jakości lub wartościowy i otrzymał dodatkowy "zastrzyk" UP - dzięki projektowi "Perpetuum Mobile".



Wow!
Jestem pod wrażeniem. Dziękuję za docenienie :)

nie ma sprawy :)