Dom prefabrykowany. Jak jest zbudowany? Czy wart jest Twojej uwagi?

in #polish7 years ago (edited)

245cd846f37571016446a351c10b487f.png

Przez ostatnie kilka lat, jak grzyby po deszczu rosną nowe osiedla domów jednorodzinnych. Całe mnóstwa domów w zabudowie szeregowej budowane są gdzie tylko fragment wolnego terenu. Bardzo dużo też powstaje wolno stojących domów. Często można zaobserwować, że domy te powstają bardzo szybko. Gdzie jeszcze dwa tygodnie temu był tylko pusty teren, może jakiś fundament, nagle stoi kilka domów. Tak szybko właśnie powstają domy prefabrykowane.

Ten kto miał kiedyś okazję budować dla siebie dom, wie że droga do wymarzonego gniazdka jest długa i wyboista. Towarzyszy temu całe mnóstwo papierologii, niezliczone wizyty w różnego rodzaju urzędach, szereg pozwoleń i to wszystko jeszcze zanim ktokolwiek wbije w ziemię łopatę. Gdy już ogarniemy cały etap przygotowań należy przystąpić do długiej budowy domu. Leci fundament, który musi odpowiednio długo schnąć, kiedy jest on już gotowy powstają ściany, następnie dach. W następnej kolejności zamontowana zostaje stolarka okienna i drzwi. Teraz już tylko pociągnięcie instalacji i tynki na ściany. Tynki dość długo muszą schnąć co oczywiście jest trochę zależne od warunków atmosferycznych. Pozostaje jeszcze tylko wykonanie termoizolacji na zewnątrz budynku. No i możemy przystąpić do jego wykańczania. Tak też w około rok możemy się wprowadzać do naszego wymarzonego domu.

Postęp technologiczny w budownictwie mieszkaniowym zaowocował powstaniem różnych alternatywnych technologii budowy domu. W dużej mierze skupiono się tu na maksymalnym skróceniu czasu budowy domu oraz na jego energooszczędności. To też jednym z najlepszych wyborów alternatywnych dla budowy domu staje się wybór domu prefabrykowanego.

Z czego zbudowany jest dom prefabrykowany?

Budowa domu w tej technologii oparta jest o ciężki szkielet drewniany KVH osadzonego na płycie fundamentowej. Podstawą domu jest wspomniana wcześniej płyta fundamentowa, co oznacza że cały budynek jest postawiony na zwartym, wysoce wytrzymałym podłożu.

254.jpg

Ściana oparta jest na szkielecie z drewna KVH wypełniona wełną mineralną co daje wygłuszenie ścian oraz izolację termiczną. Obustronnie zamykana jest płytami OSB – 3 na które w zależności od potrzeb montowana jest folia paroizolacyjna lub paro przepuszczalna. Od wewnętrznej strony ściana wykończona jest karton gipsem, na zewnątrz natomiast montowany jest styropian wykańczany tynkiem elewacyjnym.

przekrój ściany.jpg

Drewno KVH – to tak naprawdę belki drewniane które są klejone ze specjalnie wysuszonego drewna, pozbawionego defektów (np. sęków) do produkcji używa się najbardziej wytrzymałego drewna, często impregnowane przez co stają się ciężko palne.

Co daje nam wybór budowy domu prefabrykowanego?

Pierwszą korzyścią jest czas w jakim powstaje dom. W zależności od wielkości projektu taki dom na placu budowy powstaje w kilka dni. Wszystko dlatego, że wszystkie elementy zostały wcześniej przygotowane w fabryce. Kiedy tylko płyta fundamentowa jest już gotowa do dalszych prac każda ściana w całości przywożona jest na miejsce docelowe i w kilka dni powstaje gotowy dom. Bardzo często ściany posiadają już zamontowane okna, fragmenty termoizolacji zewnętrznej oraz instalacje. Wszystkie prefabrykaty zostają osadzone na płycie, a następnie łączone ze sobą. Połączone zostają też wszystkie instalacje, które po części są już w ścianach. Od zewnątrz dokładany jest styropian w miejscach łączeń ścian gdzie ze względów technologicznych nie mógł być on zamocowany w fabryce. Po wszystkim pozostaje już tylko nałożenie tynku na elewacje. Dach również montowany jest z elementów wcześniej przygotowanych. W taki sposób w kilka dni stoi nowy dom gotowy do wykończenia wewnątrz.

Domy prefabrykowane są równie trwałe co domy budowane tradycyjna metodą ich wytrzymałość szacowana jest na 100 lat. Po ukończeniu budowy nie da się rozpoznać jaką technologią dom został wybudowany, estetyka domu niczym się nie różni. Dodatkowo konstrukcja KVH jest konstrukcją ciężką co sprawia, że taki dom jest tylko nieznacznie lżejszy od domu murowanego, przez co nie ma obaw że silne wiatry mogą mu zaszkodzić.

91eafdd0d33169ec4c951cd89409d6b1.jpg

Kolejna korzyścią jest to że domy budowane w tej technologii wykazują się niskim zapotrzebowaniem na energię, co kwalifikuje je jako domy energooszczędne. Ściany tego domu są w zasadzie ocieplone podwójnie, jako pierwszą barierą termiczną jest zastosowany na zewnątrz styropian, kolejną jest wełna wewnątrz ściany której głównym celem jest wygłuszenie domu, ale pożądanym skutkiem ubocznym jest dodatkowa termoizolacja.

Warto dodać że stale podwyższane są normy współczynnika EP zawartego w świadectwie energetycznym budynku. W 2014 roku wynosił on 120 kWh(m2rok) od roku 2017 dopuszczalna norma została obniżona do 95 kWh(m2rok) a szacuje się że w 2021 roku norma ta zostanie jeszcze bardziej zaostrzona do nawet 70 kWh(m2rok) Domy energooszczędne mieszczą się w ramach zapotrzebowania na poziomie 30 – 70 kWh(m2rok)

Jako wykonawca zauważyłem też że budynki wykonane w tej technologii charakteryzują się bardzo dobrym wykonaniem od wewnątrz. Mam tu na myśli że ściany zachowują właściwy dla siebie pion, a pomiędzy nimi zachowane zostają prawidłowe kąty, co niewątpliwie wpływa na łatwość pracy firmy która zajmie się wykończeniem waszego domu.

Warto jeszcze poruszyć mit jako by dom wykonany z drewna był strasznie łatwopalny i w takim budynku tylko krok do tragedii. Otóż wszystkie elementy drewniane użyte do budowy takiego domu posiadają odpowiednie certyfikaty materiałów ciężko palnych. Drewno odpowiednio przygotowane wcale tak łatwo się nie zapali i jedynie stałe źródło ognia może spalić taki czy inny dom.

Podsumowując technologia jest jak najbardziej godna polecenia i warto rozważyć użycie jej podczas budowy swojego domu. Domy wykonane w tej technologii nie odbiegają trwałością od domów wykonanych tradycyjną metoda. Taki sposób budowy może nieść za sobą wiele korzyści.

Jeśli ten temat Cie interesuje zapraszam do innych moich postów gdzie krok po kroku pokażę wykończenie takie domu.

Pozdrawiam

Sort:  

Jakby nie patrzeć ma to sens :)

Jak najbardziej :) postaram się przeliczyć różnice kosztów budowy między metodą tradycyjną a innymi wtedy zobaczymy jakie przełożenie ma to na finanse.

"papirologii", "funda męt", "apotem", "To też", "ciężko palne", o literówkach nie wspomnę. Autokorekta się popsuła?

Autokorekta przegrywa walkę z moją dysleksją, dobrze że edytor nie musi walczyć z moja dysgrafią :) Dzięki poprawię błędy.

Sposób budowania warty uwagi. Rozważam podobny schemat bo wyliczyłem, że taniej mnie to wyniesie (szkielet z drewna, obity płytami, w środek wata, na to gipsy, tynki itd.
Z tą różnicą, że chcę kopułkę :)

Technologia nadaje się do budowy nie tylko domów parterowych, widziałem nawet zabudowę szeregową wykonaną z prefabrykatów.

Mało tego, prefabrykowane moduły z CLT pozwalają na stawianie wielopiętrowych budynków.
Bo "prefabrykowany" nie oznacza tylko drewna KVH, może być CLT, a może nie być drewni w ogóle. Mam w planach artykuł o prefarbykacji w architekturze

Oczywiście że CLT też jest wykorzystywane, choć w przypadkach domów w których pracowałem zawsze występuje KVH nawet w domach piętrowych (parter i piętro). Wydaje mi się że różnica cen będzie znaczna choć tego nie wiem. Co do innych materiałów niż drewno to sprawa oczywista wiele domów z wielkiej płyty budowanych w latach '80 było budynkami prefabrykowanymi.

ooooo kopulka moje marzenie ... i chyba na marzeniu sie skonczy :)

A wiela kosztuje postawienie takiego domu (nie licząć działki i wykończenia)?

wszystko zależy od projektu, jednak cena jest porównywalna do budowy tradycyjną metodą. Na pewno nie jest to cena konkurencyjna, jak w przypadku też popularnej "kanadyjki"

Jaki jest porównywalny koszt typowego 100-150mkw domu metodą tradycyjną a prefabrykowaną do stanu zamkniętego? No chyba że przygotowujesz wpis ze szczegółowym opisem to poczekam na odpowiedź:)

Ok przygotuje wyliczenie kosztów w trzech najpopularniejszych technologii budowy domów. Zestawie cenę domu którym obecnie się zajmuję z ceną tego samego projektu jako domu murowanego oraz "kanadyjki". Powinno być to najbardziej miarodajne ponieważ wyliczenie ceny domu murowanego oraz "kanadyjki"jest dość łatwe, ale ceny domów prefabrykowanych są wyliczane przez firmy je produkujące. Firmy te niechętnie dzielą się tą informacją. Natomiast koszty obecnej inwestycji są mi znane.

Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy i pracy jaką wkładasz w pisanie postów! Obecnie wiele osób decyduje się na budowę domu, więc takie merytoryczne artykuły są bardzo przydatne. Trzymaj tak dalej! :)