Drewno i Beton
Bardzo popularne w wykańczaniu wnętrz stało się ostatnio połączenie drewna i betonu, lub też wszystkiego co imituje te materiały. Trend ten nie ominął też glazurnictwa. Bardzo popularne stały się gresowe płytki wielkiego formatu imitujące betonowe płyty, czy też drewnopodobne płytki formatu przypominającego deskę. Pokażę więc kilka fotek z projektu, który zrealizowałem w styczniu 2017 roku wpisującego się idealnie w te trendy. W całym domu zastosowane zostały tylko dwa rodzaje płytki. Jest to drewnopodobna płytka formatu 0,2 x 1 oraz imitująca beton płytka wielkoformatowa o wymiarach 0,6 x 0,6 m. Ta ostatnia występuje jeszcze w wersji dekoracyjnej gdzie na beton naniesione zostały delikatne wzory.
Pierwszym pomieszczeniem jest mała łazienka na parterze przeznaczona do użytku zarówno domowników jak i gości. Wyposażona zostanie w umywalkę wiszącą oraz toaletę, kabinę prysznicowa z odpływem liniowym oraz baterią podtynkową. Strefę wilgotną od strefy suchej oddziela jedynie szyba, kabina nie posiada drzwi jednak jej położenie oraz wyprofilowanie podłogi uniemożliwi wodzie wydostanie się do strefy suchej. Wizualnie obie strefy oddzielone są wcześniej wspominanymi dwoma rodzajami płytek, a ściana frontowa wyłożona została płytką dekoracyjną.
Pomieszczenie jak widać na zdjęciach nie zostało wykonane do końca ponieważ instalacją wszystkich sanitariatów zajmował się ktoś inny. Jedynie szyba w kabinie prysznicowej oraz odpływ liniowy wykonałem sam.
Przeszklenie jak można zauważyć nie zawiera żadnych mocowań, tafla szkła w całości umocowana jest w spoinie między płytkami co pozwala na stabilne umocowanie szyby bez konieczności dodatkowych wsporników. Do tego typu kabin możemy użyć szyb hartowanych 8 lub 10 mm lub 8 mm szyby klejonej podobnej jak te w samochodzie.
Łazienka na piętrze przystosowana do użytku domowników jak już wcześniej wspominałem również wykonana została z dokładnie tych samych płytek co łazienka na parterze. W odróżnieniu od parteru, górna łazienka ma zamontowaną wannę, tradycyjnie też toaletę. Na przeciwległej ścianie, która z nieznanych mi przyczyn nie została uwieczniona na zdjęciach znajdować się będą dwie umywalki. Jest tam też przejście do kolejnego pomieszczenia zwanego pralnią, nic ciekawego więc obyło się bez fotek.
Na koniec dorzucam jeszcze kilka zdjęć podług na parterze które w całości zostały wykonane z płytek imitujących drewno. Jednak to nie złudzenie płytki występują w dwóch wariantach szerokości i kładzione były nie regularnie.
W obliczu narastającej mody na płytki drewnopodobne można było by zadać pytanie "Dlaczego nie użyć prawdziwego drewna? "
Płytki wypierają parkiet lub panele głównie na dolnych kondygnacjach budynków. Zdecydowana większość używa prawdziwego drewna na piętrze w strefie przystosowanej typowo dla domowników, a więc tam gdzie chodzi się bez butów. Płytka ma przewagę nad drewnem w swojej wytrzymałości. Jest twarda odporna na zarysowania a dobrze położona w brew pozorom nie jest łatwa do stłuczenia. Kolejnym ważnym elementem jest przenikliwość cieplna. W przypadku ogrzewania podłogowego płyta lepiej i szybciej oddaje ciepło.
Na teraz to już wszystko zapraszam do kolejnych i poprzednich postów, jeśli Ci się podobało naciśnij Upvote, a jeżeli lubisz podobną tematykę to Fallow Me a na pewno pojawi się jeszcze wiele ciekawych realizacji.
Pozdrawiam. @sebaj86
Sorry ale ta lazienka wyglada tragicznie. Dobór płytek, wzór i kolory to jakas masakra.
Są gusta i guściki😀
Oczywiście, każdy ma swój gust. Ja już nauczyłem się nie oceniać tego co robię pod kontem tego czy mi się to podoba czy nie. Wykonuje prace które mają się podobać klientowi i to on ma być z tego zadowolony. Ja mam być zadowolony z wynagrodzenia :)
I znów piękna robota, pewnie płytki z droższych, a łazienka smutno-nudna. Wiem, że przez jakiś czas było to bardzo modne zestawienie (na forum muratora przewinęło się sporo takich łazienek), ale mi osobiście się nie podoba. Moim zdaniem płytki drewnopodobne najlepiej wyglądają gdy reszta jest biała. Imitacja betonu też z białą resztą, choć czasami fajnie wygląda jakiś dodatek soczystego koloru. No ale na modę nie ma rady. :D
Tu jeszcze się czepię rozplanowania. Przy drzwiach samych wanna, a w głębi sedes - jakoś kiepsko to wygląda.
Powiem szczerze, że na początku takie połączenie bardzo mi się podobało. Ale po wykonaniu kilkunastu projektów w tej samej kolorystyce trochę mi się to znudziło. Ale w odpowiedzi na pytanie klienta "jak to widzę?" odpowiadam zawsze "świetne połączenie, bardzo mi się podoba". Najważniejsze jest zadowolenie klienta ja tylko wykonuje zlecenie.
Faktycznie połączenie drewnopodobnej ceramiki z białą wygląda fajnie. Pomieszczenie jest jasne i wydaje się większe. Mam kilka realizacji w takim zestawieniu kolorystycznym i niedługo je opublikuje. Na usprawiedliwienie wszystkich wybierających kolory szarości powiem, że są one bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Nie wymagają tyle uwagi co np. kolor biały. Sam mam białą podłogę w łazience i po dziś dzień żona przy każdym sprzątaniu wypomina mi tą decyzję :D
Tak to zwykle jest z modą sezonową - po prostu po jakimś czasie się opatrzy. Wiele osób nie ma jakiegoś własnego pomysłu, nawet nie zastanawiają się nad tym, czy jakieś kolory dobrze działają na ich samopoczucie. Przeglądają kolorowe gazetki, czytają fora, oglądają ekspozycje w sklepach z płytkami i kopiują coś, co widzą, że jest modne, zrobi na nich wrażenie.
Ja wybierałam płytki również pod kątem łatwości sprzątania, no i żeby nie było tak, że każda kropla, odciśnięta stopa i włos na podłodze będą widoczne i tworzące efekt brudu w łazience. :)
Płytka betonowa wygląda jak Ceramstic, dobrze strzelam? Skąd drewnopodobne? Jak pracowałem przy łazienkach to tak jak piszesz - było to jedno z najmodniejszych zestawień kolorów.
Szczerze to już nie pamiętam, muszę zacząć opisywać jeszcze swoje prace pod kątem tego jakie materiały zostały użyte.