končí jedným zistením
Vážny nedostatok koordinácie a spoločnej politiky proti hrozbe koróny, hovorí jeho profesor Elias Mosialos, poradca gréckej vlády v otázke riadenia pandémie.
V rozhovore pre španielske noviny El Pais profesor varuje, že krátkozrakosť vlád, ktoré sme videli s nedostatkom ochranných masiek, sa môže po uvedení prvej vakcíny proti koronavírusom na trh zmeniť na bezohľadnú konkurenciu.
Koronaios: Pretože údaje o počte tých, ktorí boli uzdravení, sú dôležité
Podľa pána Mosialosa musia vlády spolupracovať pri kúpe práv duševného vlastníctva pre budúcu vakcínu a zaručiť jej hromadnú výrobu v celosvetovom meradle. Iniciatívu podporil grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.
Zároveň dúfa, že návrh prijme Európa, ale aj 20 najbohatších krajín sveta (G20), aby bola vakcína dostupná vo všetkých krajinách sveta.
„Nezodpovedné národné odpovede namiesto európskych odpovedí“
Profesor odpovedal na otázky Bernarda de Miguela, pričom uviedol príklady nedostatočnej solidarity vlády USA, ale konkrétnejšie aj obmedzenia vývozu ochranných prostriedkov alebo vybavenia a antiseptík z rôznych krajín, napríklad z Nemecka, a vysvetlil, že problém spočíva v že „namiesto toho, aby sme videli európsku odpoveď, našli sme nekoordinované a ľahostajné národné reakcie.“
Hovoril o súťaži, ktorá bude podľa jeho názoru ešte silnejšia v deň, keď bude vakcína k dispozícii.
Konkrétne uviedol, že „v experimentálnej fáze je v súčasnosti viac ako 140 ošetrení a vakcín a 11 z nich v klinických skúškach. Je to významné číslo a myslím si, že sa zvýši. Čakanie na vakcínu do jedného roka je veľmi optimistické a malo by sa najprv skontrolovať, aby sa potvrdila jej bezpečnosť. Napriek tomu musíme zvážiť, či máme potrebnú výrobnú kapacitu na zabezpečenie toho, aby sa vo všetkých krajinách poskytovalo veľké množstvo. ““
Jeho návrh
Ako poradca gréckej vlády o pandémii Covid-19 hovorí o svojom návrhu. „Z tohto dôvodu navrhujem, aby práva duševného vlastníctva získali spoločnosti, ktoré sú úspešné vo vývoji vakcíny, aby ostatné spoločnosti mohli tieto práva využiť na výrobu vo veľkom rozsahu. Inak by sa mohlo premárniť veľa času a vakcína by bola pravdepodobne dostupná iba v hŕstke krajín, pravdepodobne najsilnejších. ““
„Grécko formálne predloží návrh európskym inštitúciám a som si istý, že sa o ňom bude diskutovať. Dúfam, že to podporí mnoho ďalších krajín, pretože inak nebudú mať rýchly a ľahký prístup k vakcíne. Koniec koncov, nejde o „vyvlastnenie“ farmaceutických spoločností, ale o získanie týchto práv. Cieľom je, aby vakcína čo najskôr zasiahla celú populáciu. Bill Gates bude financovať sedem výrobných centier, pretože vie, že aj keď budeme mať vakcínu, bude veľmi ťažké vyrobiť veľké množstvá. Ale ani spoločnosť Gates nebude schopná podporiť vakcínu, ak nebudú práva k dispozícii. Duševné vlastníctvo vakcíny musí byť preto verejným statkom. ““
Finančná odmena
Pán Mosialos vysvetľuje dôležitosť včasných krokov:
„Čile a Kostarika predložili ešte radikálnejšie návrhy na bezplatnú likvidáciu vakcíny bez autorských práv. Myslím si, že náš návrh je realistickejší, pretože neodrádza spoločnosti od pokračovania vo výskume a je im zaručená finančná odmena za ich prácu. Preto chceme rozpravu otvoriť včas, aby túto myšlienku podporilo viac vlád. ““
Jeho rozhovor s El Paísom končí jedným zistením:
„Vakcína musí byť verejným statkom, pretože chceme zachrániť planétu, nielen obyvateľov konkrétnej krajiny. Vírus je globálny, preto potrebujeme globálnu reakciu, nie epidémiu, ktorá ovplyvňuje konkrétnu krajinu. A to má tiež dôležité morálne dôsledky pre spravodlivé šírenie vedeckých objavov. ““