este polo

in #techomo5 years ago

Táto správa bola určite pôsobivá. Štát Missouri nedávno žaloval Čínu a obvinil ju zo zodpovednosti za pandémiu novej koróny, pokiaľ neprijala včasné opatrenia na jej obmedzenie a požadovala kompenzáciu za náklady.

Je málo dôležité, že na základe americkej právnej tradície nie je možné žalovať alebo žalovať suverénny štát, podstata gesta zostáva. Nie je náhoda, že Missouri má republikánskeho guvernéra a dokonca aj zástancu Trumpa.

Pozri tiež: Mapa smrtiaceho vírusu v Grécku - Oblasti a vek, ktoré „zasiahnu“ najviac
Pretože agresívna rétorika proti Číne v súvislosti s pandémiou sa dnes stala neoddeliteľnou súčasťou rétoriky americkej vlády. Odrazilo sa to aj v tom, ako bolo opodstatnené rozhodnutie o pozastavení platby amerického predplatného WHO, kde bolo uplatnené, a údajne pro čínsky postoj medzinárodnej organizácie.

Neustále obvinenia proti Číne
Hlavné obvinenia namierené proti Číne v Spojených štátoch, najmä zo strany republikánov a médií, ktoré ich podporujú, ale niekedy aj demokratov, sú tieto:

Čína nerešpektovala pravidlá hygieny a epidémia vypukla na jej otvorených trhoch.
Čína neposkytla včasné informácie o tom, čo sa stalo s novou epidémiou, takže ostatné krajiny neboli schopné včas konať.
Vírus bol vytvorený čínskymi laboratóriami, z ktorých unikol po nehode.
Tieto obvinenia boli, samozrejme, do značnej miery vyvrátené. Teória šírenia vírusu prostredníctvom fungovania otvoreného trhu sa nepovažuje za samozrejmú, pretože pravdepodobne došlo k jeho rozšíreniu. Vírus nie je laboratórnym výtvorom, ale je výsledkom prirodzeného vývoja.

Čína napriek počiatočnému úsiliu miestnych orgánov o zamaskovanie informácií rýchlo vybrala cestu transparentnosti, upozornila WHO včas na nové prípady zápalu pľúc, oznámila, že ide o koronárnu tepnu a pristúpila k uvoľneniu genómu, čím sa uľahčil globálny výskum. Vlády, vrátane Spojených štátov, si v zásade od polovice januára uvedomujú možnosť novej pandémie v dôsledku výskytu novej vírusovej pneumónie a vzhľadom na predchádzajúce skúsenosti so SARS by mali prijať vhodné opatrenia.

Pretože konfrontácia medzi USA a Čínou sa stupňuje
Je zrejmé, že geopolitická konfrontácia, ktorá sa začala skôr, pokračuje v polovici pandémie. Nezabúdajme, že už koncom 2000. rokov začali Spojené štáty zaujať agresívnejší postoj voči Číne. Vychádzalo to z predpokladu, že hoci sa zdá, že Čína v plnej miere prijala „kapitalistickú cestu“ v ekonomike a integrovala sa do svetového trhu a dodávateľských reťazcov, napriek tomu by sa stala hrozbou pre americkú nadvládu, a preto by Spojené štáty mali posilniť svoju pozíciu v regióne, ale tiež obmedziť akékoľvek rozšírenie čínskej výroby.

To sa ešte výraznejšie prejavilo v druhej polovici roku 2010, keď Spojené štáty vystupňovali širšiu konkurenciu v regióne, a to nielen na geopolitickej úrovni (najmä pokračujúca diskusia o Juhočínskom mori), ale aj na hospodárskej úrovni.

Čínsky pokus o modernizáciu technológie a rozsiahlych investícií v zahraničí v rámci stratégie „jednosmernej zóny“, ktorá viedla k dvojúrovňovému protiútoku v USA. Jedna sa týkala oslabenia vedúcej úlohy Číny v oblasti nových technológií, najmä technológie 5G, a druhá v podstate vyhlasovala obchodnú vojnu proti obvineniam USA proti Pekingu, že si bude vyžadovať veľké technologické transfery od zahraničných spoločností. na čínskej pôde a že priamo a nepriamo dotuje čínsky vývoz.