Życiem rządzą emocje, nie pieniądze – o projektowaniu emocji

in #tematygodnia6 years ago (edited)

W moim artykule będzie dużo o emocjach, a dokładniej o projektowaniu emocji.

Pod wpływem emocji podejmujemy wiele decyzji w naszym życiu – zarówno prywatnym, jak i zawodowym.

Ostatni rok spędziłam na badaniach dotyczących projektowania dla człowieka uwzględniając jego doświadczenia, uczucia, emocje i doznania. Projektowanie doświadczeń to dziedzina designu, która odnosi się właśnie do ludzkich zmysłów, cielesności, multisensorycznych doznań.

1.jpg

Czym jest projektowanie doświadczeń?

Z j. ang. User experience to projektowanie doświadczeń. Celem działań jest zaprojektowanie systemu, produktu lub usługi, który będzie pozytywnie wpływać na interakcję z jego użytkownikiem lub obiekty te będą namawiać odbiorcę do konkretnego zachowania. Określenie to pochodzi z dziedziny ergonomii, początkowo używane było w programowaniu oraz tworzeniu stron internetowych. Osobę, która zajmuje się UE nazywa się ‚,architektem informacji’.

Elementy user experience:

  • wiarygodność
  • dostępność
  • wzbudzanie pożądania
  • znajdowalność
  • użyteczność
  • funkcjonalność

Łatwo więc zauważyć, że nie są to tylko cechy dotyczące samego użytkowania, lecz także wrażenia, jaki produkt wywołuje na użytkowniku.

Projektowanie to, jest w pewnym sensie planowaniem - jak dany produkt będzie wyglądał, jak będzie używany, jakie emocje będzie wzbudzał. Aby produkt spełniał wszystkie te kryteria, projektant musi wskazać grupę odbiorców, a także poznać jego potrzeby. I właśnie ta humanizacja całego procesu tworzenia jest tym, co wyróżnia zwykłe projektowanie od UE.

Nie produkt, a jego doświadczanie

10.jpg

W dobie internetu, masowej produkcji oraz przesytu, rosną wymagania konsumentów. Ładny wygląd produktu nie jest już dla klienta wystarczającym argumentem, aby go kupił. Digitalizacja, wirtualizacja rzeczywistości i technologia jest w swej szczytowej formie dając nam niezliczoną ilość możliwości. Łatwo zagubić się w tym pędzie ku nowoczesnym rozwiązaniom ilości informacji i bodźców, którymi jesteśmy nieustannie atakowani.
Z przesytu wirtualnego świata zrodziła się potrzeba przeżycia humanistycznych relacji. Współcześni konsumenci w wyborze produktów jak nigdy wcześniej zwracają uwagę na intelektualne, zmysłowe i społeczne odniesienia. Ważna jest dla nich prawdziwość, autentyczność i zaangażowanie. Aby marka była pożądana musi budować silną więź
z użytkownikiem, a także pozwolić mu na interakcję. Sukces marki zależy od tego jak jest ona odbierana przez otocznie, jakie emocje i skojarzenia wywołuje. Jak pisze Igor Gałązkiewicz
w swojej książce ,,Projektowanie doświadczeń’’ : ,,Współczynnik fajności, choć to określenie brzmi nieco infantylnie, jest wartością, która determinuje sukces albo jego brak. Kryją się za nim poważne elementy , jak autentyczność, relewantność, innowacyjność, jakość, wyjątkowe doświadczenie’’

Projektowanie przestrzeni

6_1.JPG

Trend projektowania doświadczeń widoczny jest przede wszystkim w galeriach handlowych. Sklepy coraz mniej przypominają już przestrzenie handlowe, bardziej są to concept store. Na pierwszy plan wysuwa się magiczna, teatralna scenografia, która jak ciepły koc w zimową porę otula subtelnie produkty czy usługi. Przestrzeń dla emocji i wrażeń została tu perfekcyjnie wyliczona. Niezauważalnie zostajemy odurzeni skrupulatnie wyselekcjonowanymi i wybranymi środkami przekazu w taki sposób, aby nas uwieść. W tak sprzyjających warunkach łatwiej podjąć nam decyzję o zakupie, czujemy się bowiem dopieszczeni bodźcami ze wszystkich stron i wybór wydaje nam się oczywisty. Teraz to nie produkt, a jego doświadczenie wychodzi na pierwszy plan. To, jakie stworzymy do niego tło
i narrację decyduje o tym, jak odbieramy produkt. Sklepy to skarbnica przeżyć, gdzie sam zakup produktu jest jedynie pamiątką tego niesamowitego doświadczenia przestrzeni.
Z natłoku masowej produkcji zwodziła się potrzeba personalizacji, limitacji, a także trend na produkty lokalne, rzemieślnicze, wykonane z naturalnych materiałów. Ogromną zmianę przeszło znaczenie luksusu. W czasach wszystkiego, pojęcia takie jak luksus , czy unikatowy , zostają zdefiniowane na nowo. Współczesny luksus to już nie tylko materialne rzeczy, lecz ich wielowymiarowe doświadczanie.

Projektowanie przyszłości

QS4A5973.JPG

Projektowanie doświadczeń to projektowanie przyszłości, zupełnie nowych idei i rozwiązań. To ciągłe eksperymentowanie, jest to ważny element powstawania produktu czy usługi. To zabawa konwencjami, mieszanie się różnych, często skrajnych kategorii. Aby podążać za oczekiwaniami dynamicznie zmieniającego się rynku, trzeba nieustannie prototypować, analizować, badać, próbować różnych form relacji z użytkownikiem. Tylko wtedy projektowanie doświadczeń będzie miało sens i przyniesie oczekiwany rezultat - satysfakcję osobistą oraz zadowolenie klienta. Wynikiem tych badań muszą być produkty, które wzbogacają użytkownika intelektualnie i emocjonalnie. Mają pozytywnie wpływać na psychikę i samopoczucie, relaksować i uspokajać, a także zostawić miejsce na osobistą refleksję. Bowiem kupujemy emocjami, dopiero w drugiej kolejności pieniędzmi.

W projektowaniu przyszłości designerzy tworzyć będą nie produkt, a emocje jakie ma on wywołać.

W artykule posłużyłam się zdjęciami z moich projektów, które wykonał @fraktale.

Artykuł zgłaszam na konkurs Tematy Tygodnia w kategorii 3: Moje emocje i ich wpływ na życie
#tematygodnia @steemit-polska
(https://steemit.com/tematygodnia/@steemit-polska/tematy-tygodnia-tematygodnia-31-tematy)

Sort:  

Bardzo ciekawy tekst. Warto to wiedzieć.

świetny artykuł! porusza poważny problem :)

Dziękuję :)

Dopiero co wczoraj widziałam w kinie reklamę producenta butów. Były piękne widoczki, rodzina, przygoda, wakacje, wolność... ani razu nie padło słowo "buty", jako obiekt były pokazane w przelocie, niby przypadkiem. Nie padła też nazwa firmy - jej maleńkie logo było wyświetlane przez cały czas w rogu ekranu. To chyba to, o czym piszesz :)

Dokładnie o tym piszę :) Teraz marki stawiają na subtelny przekaz. Tak jak zauważyłaś - logo nie ma już krzyczeć, a szeptać.

Congratulations @patrycjaduda! You received a personal award!

1 Year on Steemit

Click here to view your Board

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!

Congratulations @patrycjaduda! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 2 years!

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking

Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!