WhatsApp ostrzega przed fałszywym „łańcuszkiem” i spamem

in #whatsapp7 years ago

WhatsApp postanowiło przetestować nową funkcję mającą na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się tzw. łańcuszków uznawanych jako spam w całej usłudze. Funkcja, która została zauważona przez Whatsappen.nl oraz WABetaInfo, ostrzega użytkowników, że pewne identyczne wiadomości zostały "przekazane wiele razy". To ostrzeżenie, które jest wyświetlane zarówno nadawcom, jak i odbiorcom, nie powoduje żadnych roszczeń do autentyczności wiadomości, ale służy jako wskazówka mówiąca, aby uważać na tego typu wiadomości.


Przykład fałszywego łańcuszka przedstawia się następująco: 

  „WhatsApp is going to cost us money soon. The only way that it will stay free is if you are a frequent user i.e. you have at least 10 people you are chatting with. To become a frequent user send this message to 10 people who receive it (2 ticks) and your WhatsApp logo should turn Red to indicate a frequent user.”  


Wersja polska:

„WhatsApp wkrótce będzie kosztować nas pieniądze. Jedynym sposobem, w jaki pozostanie on wolny, jest bycie aktywnym i częstym użytkownikiem. Aby stać się częstym użytkownikiem, wyślij tę wiadomość do 10 osób, które ją otrzymują (2 tiki), a logo WhatsApp powinno zmienić kolor na czerwony, aby wskazywać na częstego użytkownika.”

Łańcuszki nie są niczym nowym oraz mają długą i podłą historię. Już w latach dwudziestych (a może wcześniej) ludzie otrzymywali listy, które skłoniły ich do "Skopiuj to i wyślij do dziewięciu osób, którym życzymy powodzenia".

Internet zwiększył rozprzestrzenianie się tych fałszerstw, począwszy od e-maili z łańcuszkami w latach 90-tych. WhatsApp kontynuuje ten trend. Okaże się, że delikatne poruszanie użytkownikami wystarczy, aby zmienić swoje zachowanie i zobaczymy jak sam WhatsApp sobie z tym poradzi. Niestety na świecie również są osoby, które nabierają się na tego typu wiadomości więc nic nie szkodzi na przeszkodzie aby ich przed nimi ostrzec. 

Sort:  

Dobre :D
najpierw pomyślałem: bez jaj, przecież nikt już nie wierzy w łańcuszki, tym bardziej takie

a potem zdałem sobie sprawę że nadal masa ludzi klika na facebooku, licząc na nowego iphona tylko bez fabrycznej folii